W piątek zawodniczki i zawodnicy rywalizujący w Pucharze Narodów w Dżakarcie powalczyli o pierwsze medale. W sprincie drużynowym kobiet reprezentacja Polski (Marlena Karwacka, Urszula Łoś, Nikola Sibiak) uplasowała się na piątej pozycji.

Pierwszą konkurencją, w której poznaliśmy finałowe rozstrzygnięcia, był drużynowy wyścig na dochodzenie kobiet. W finale A zmierzyły się Nowozelandki (Ally Wollaston, Michaela Drummond, Bryony Botha, Emily Shaerman) i Francuzki (Victoire Berteau, Clara Copponi, Valentine Fortin, Marion Borras). Lepszy czas uzyskały kolarki z Nowej Zelandii, które przejechały 4 kilometry w czasie 4:08,440, podczas gdy Francuzkom zajęło to 4:12,846. Na trzeciej pozycji uplasowały się reprezentantki Wielkiej Brytania (Sophie Lewis, Anna Morris, Jessica Roberts, Josie Knight, Neah Evans; 4:13,975).

Wyniki drużynowego wyścigu na dochodzenie kobiet

Do finału drużynowego wyścigu na 4 kilometry mężczyzn awansowali Nowozelandczycy (Aaron Gate, Campbell Stewart, Daniel Bridgwater, Nicholas Kergozou de la Boessiere; 3:49,954) i Duńczycy (Tobias Hansen, Robin Skivld, Carl-Frederik Bevort, Rasmus Pedersen). Po złoto sięgnęli ci drudzy, uzyskując wynik 3:49,210. Podium uzupełnili Brytyjczycy (Oliver Wood, William Tidball, Rhys Britton, Charlie Tanfield; 3:50,867), którzy pokonali Australijczyków (3:51,601).

Wyniki drużynowego wyścigu na dochodzenie mężczyzn

W biegu o złoto w sprincie drużynowym kobiet spotkały się aktualne mistrzynie olimpijskie i świata – Niemki (Pauline Sophie Grabosch, Lea Sophie Friedrich, Emma Hinze) – i Chinki (Shanju Bao, Yufang Guo, Liying Yuan). Pierwsza runda Pucharu Narodów padła łupem Niemek, które uzyskały czas 46,613 s, pokonując Chinki o 0,142 s. Trzecie miejsce zajęły Brytyjki (Lauren Bell, Sophie Capewell, Emma Finucane; 46,684 s).

Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak w pierwszej rundzie uzyskały czas 47,608 s i zajęły piąte miejsce.

Wyniki sprintu drużynowego kobiet

Zgodnie z przewidywaniami, do finału sprintu drużynowego mężczyzn zakwalifikowali się Holendrzy (Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland, Tijmen van Loon), mistrzowie Europy, i właściciele tęczowych koszulek – Australijczycy (Leigh Hoffman, Matthew Richardson, Thomas Cornish). Złote medale zdobyli kolarze z Antypodów, przejeżdżając 750 metrów w czasie 42,599 s. Z powodu defektu Jeffreya Hooglanda, Holendrom zajęło to ponad 6 sekund dłużej. Na trzecim miejscu zmagania ukończyli Francuzi (Florian Grengbo, Rayan Helal, Sebastien Vigier; 42,590 s).

Polacy w składzie: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki w pierwszej rundzie uzyskali czas 43,885 s, co w ostatecznym rozrachunku dało ósmą pozycję.

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn

Dość zaskakująca, jako pierwsza w wyścigu eliminacyjnym kobiet odpadłą Anita Yvonne Stenberg (Norwegia). Niedługo później defekt zaliczyła Martina Fidanza (Włochy), przez co wyścig został zneutralizowany. Po wznowieniu w kraksie ucierpiały Olivija Baleisyte (Litwa) i Katerina Kohoutkova (Czechy) – obie zawodniczki nie kontynuowały rywalizacji. W dalszej kolejności z wyścigu odpadły Sophie Edwards (Australia) i Maria Martins (Portugalia).

Walkę o zwycięstwo stoczyły ze sobą: Neah Evans (Wielka Brytania), Marit Raaijmakers (Holandia), Ally Wollaston (Nowa Zelandia) i Martina Fidanza, która zakończyła zmagania na czwartej pozycji. Trzecie miejsce zajęła Holenderka. Najwięcej siły w końcówce miała Ally Wollaston, która sięgnęła po zwycięstwo.

Wyniki wyścigu eliminacyjnego kobiet

W pierwszej części wyścigu eliminacyjnego mężczyzn odpadli między innymi Rhys Britton (Wielka Brytania; 21.), Filip Prokopyszyn (19.), Mattias Guillemette (Kanada; 18.). Stosunkowo wcześnie wyeliminowani zostali też doświadczeni zawodnicy, jak Christos Volikakis (Grecja) czy Michele Scartezzini (Włochy).

W najlepszej trójce zostali Yoeri Havik (Holandia), Jules Hesters (Belgia) i Eiya Hashimoto (Japonia). Jako pierwszy wyeliminowany został Holender, który został wypchnięty na górę toru przez Japończyka. Ostatecznie to właśnie Hashimoto sięgnął po zwycięstwo, pokonując Julesa Hestersa.