Od 2008 roku Polska może poszczycić się pierwszym w historii krytym welodromem kolarskim – do tej pory był on gospodarzem m.in. mistrzostw europy U23, mistrzostw świata oraz Pucharu Świata.
- Drewniany tor ma długość 250 m i szerokość 7,1 m, zaś powierzchnia wynosi 10 tysięcy metrów kwadratowych. Został on wykonany ze specjalnie w tym celu sprowadzonej sosny syberyjskiej o bardzo miękkiej strukturze. Niczym nie zabezpieczone drewno wymaga utrzymania w obiekcie specyficznego mikroklimatu wnętrza. Tor zaprojektowany przez Ralfa Schürmanna – absolutnego mistrza w tym fachu i wykonany przez jego firmę SportBAU Schürmann GmbH, szczycącą się trzypokoleniowym doświadczeniem w projektowaniu i wykonywaniu profesjonalnych torów kolarskich na całym świecie, jest jednym z najszybszych na świecie. Specjalne, bardzo nowoczesne profilowanie toru powoduje, że zawodnicy mogą rozwijać na nim prędkość nawet do 85 km/h. Tor wykonano zgodnie z wytycznymi i przepisami Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI)
- Pruszkowski welodrom to obecnie największy kryty obiekt sportowy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Na torze są organizowane zawody kolarskie rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ale nie tylko – na arenie wewnątrz toru mogą odbywać się treningi i zawody innych dyscyplin sportowych, takich jak: sporty walki, gry zespołowe, szermierka, a nawet hippika. Tor jest również w stanie pomieścić cztery pełnowymiarowe boiska do koszykówki lub siatkówki. Obiekt spełnia szereg funkcji socjalnych, komercyjnych, gastronomicznych. Przygotowany będzie również na organizowanie w nim koncertów, targów, wystaw, festynów oraz innych imprez. Mieści się tam również siedziba Polskiego Związku Kolarskiego. Na trybunach welodromu jest 1700 miejsc siedzących z możliwością dostawienia kolejnych 1300.
- Parametry obiektu:
powierzchnia zabudowy – 11 500 m2;
powierzchnia użytkowa – 15 500 m2;
kubatura – 255 000 m3.
Źródło: www.mostostal-pulawy.com.pl