fot. UCI

Drugi dzień mistrzostw świata na torze w Glasgow był dość pechowy dla naszych reprezentantów. Sprinterzy odpadli w pierwszej rundzie, a Daria Pikulik zajęła siódme miejsce w scratchu.

Z niecierpliwością czekaliśmy na dokończenie rywali w sprincie drużynowym. Wczoraj Polacy zajęli trzecie miejsce w kwalifikacjach. W pierwszej rundzie Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski ścigali się z Brytyjczykami. Niestety, po starcie Rajkowski stracił dystans do kolegów z zespołu, co spowodowało, że Polacy wyraźnie przegrali z reprezentantami gospodarzy. Wynik 43,853 okazał się najsłabszy w pierwszej rundzie, więc nasz zespół po niepowodzeniu zajął ósme miejsce.

W finale bez niespodzianki spotkali się Holendrzy i Australijczycy. Roy van der Berg, Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland wygrali po pasjonującym wyścigu zaledwie o 35 tysięcznych sekundy z czasem 41,647. Brązowy medal po wygranej z Wielką Brytanią wywalczyli Francuzi.

Wyniki – sprint drużynowy mężczyzn – pierwsza runda

Wyniki – sprint drużynowy mężczyzn – finały

W scratchu wystartowała Daria Pikulik. W wyścigu praktycznie było ataków, a wszystko rozstrzygnęło się na finiszu. Reprezentantka Polski wjechała jako pierwsza na ostatnią rundę, ale została wyprzedzona przez rywalki. Ostatecznie finiszowała na siódmej pozycji. Wygrała Amerykanka Jennifer Valente przed Holenderką Maike van der Duin i Nowozelandką Michaelą Drummond.

Wyniki – scratch kobiet

W piątek rozdane medale również w wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego. Polek zabrakło nie tylko w finale, ale także w eliminacjach. W nich najszybsza z wynikiem 32,580 okazała się Emma Hinze z niemieckiej drużyny rekordzistek świata. Hinze triumfowała także w finale, uzyskując słabszy czas niż w eliminacjach – 32,820. Podium uzupełniły Kristina Clonan i druga z Niemek, Lea Sophie Friedrich.

Wyniki – 500 metrów ze startu zatrzymanego kobiet – eliminacje

Wyniki – 500 metrów ze startu zatrzymanego kobiet – finały

Dzień rozpoczął się do kwalifikacji w wyścigu drużynowym kobiet. Olga Wankiewicz, Karolina Karasiewicz, Karolina Kumięga i Wiktoria Pikulik uzyskały czas 4:24,183, zajmując 10. miejsce. Nie uda im to awansu do pierwszej rundy. Najszybsze były Brytyjki – 4:10,333.

Wyniki – wyścig drużynowy kobiet – eliminacje

Mężczyźni zmagania drużynowe rozpoczęli już wczoraj, a dzisiaj odbyła się pierwsza runda. Najszybsi okazali się Duńczycy, którzy uzyskali czas 3:45,634 i wygrali w swoim biegu z Australijczykami. W finale pojadą także Włosi, którzy zaprezentowali się lepiej niż w kwalifikacjach. Ich wynik 3:46,855 pozwolił na zachowanie szans na złoto. O brąz pojadą Nowa Zelandia i Australia.

Wyniki – wyścig drużynowy mężczyzn – pierwsza runda

Poprzedni artykułGlasgow 2023: Listy startowe – dzień 2 (4 sierpnia)
Następny artykułGlasgow 2023: Listy startowe – dzień 3 (5 sierpnia)
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.