Na sobotę na mistrzostwach świata w kolarstwie torowym w Glasgow rozegrano m.in. finały w wyścigu drużynowym, w którym triumfowali reprezentanci Danii i reprezentantki Wielkiej Brytanii. Do ćwierćfinału sprintu wszedł Mateusz Rudyk.

Bardzo ważnym punktem dnia dla polskich kibiców był początek zmagań sprinterskich. Mateusz Rudyk pokazał się ze znakomitej strony już w kwalifikacjach, gdzie zajął drugie miejsce z czasem 9,527. W wyścigu ze startu lotnego na 200 metrów konkurencję zdeklasował Harrie Lavreysen, który osiągnął czas 9,374. Rafał Sarnecki wywalczył awans z 27. wynikiem – 9,905.

W sobotę rozegrano także dwie pierwsze rundy fazy pucharowej. W 1/16 finału wolny los mieli czterej najszybsi zawodnicy z kwalifikacji, wśród nich Mateusz Rudyk. Od Rafała Sarneckiego lepszy okazał się Jair En Fa Tjon z Surinamu. Rudyk zdołał awansować do ćwierćfinału. W 1/8 finału po wyrównanej walki o zaledwie trzy tysięczne sekundy pokonał Koheiego Terasakiego. W niedzielnym ćwierćfinale Polaka czeka kolejny trudny bój z Japończykiem, tym razem będzie to Kaiya Ota.

Wyniki – sprint mężczyzn – kwalifikacje

Wyniki – sprint mężczyzn – 1/16 finału

Wyniki – sprint mężczyzn – 1/8 finału

Polskie akcenty mieliśmy także w keirinie, w którym wystartowały Urszula Łoś i Marlena Karwacka. W pierwszej rundzie Polki zajęły w swoich wyścigach odpowiednio czwarte i trzecie miejsce, czyli te, które nie dawały awansu. Wystartowały więc w repasażu, ale również niestety nieskutecznie. Finiszowały na tych samych pozycjach – Łoś na czwartej, a Karwacka na trzeciej – odpadając z rywalizacji.

Wyniki – keirin kobiet – pierwsza runda

Wyniki – keirin kobiet – repasaże

W sobotę finały rozegrano tylko w wyścigach drużynowych. Wszyscy czekaliśmy na pojedynek o złoto mężczyzn z udziałem Duńczyków i Włochów. Niklas Larsen, Carl-Frederik Bevort, Lasse Leth i Rasmus Pedersen osiągnęli czas 3:45,161, pokonując Italię o ponad dwie sekundy. Brąz dla Nowej Zelandii, która wyprzedziła Australię.

Wyniki – wyścig drużynowy mężczyzn – finały

Dzisiejsze zmagania w drużynie kobiet złożone były z dwóch części. W pierwszej sesji odbyła się pierwsza runda, w której najszybciej pojechały Brytyjki (4:09,671) i Nowozelandki (4:10,252). W finale lepsze także okazały się reprezentantki gospodarzy, wygrywając z wynikiem 4:08,771. Katie Archibald, Elinor Barker, Josie Knight i Anna Morris wyprzedziły rywalki o ponad 4,5 sekundy. Z brązowego medalu po wygranej z Włoszkami cieszyły się Francuzki.