Za nami pierwszy dzień zmagań torowych mistrzostw Europy odbywających się w szwajcarskim Grenchen. Rozpoczęcie imprezy przyniosło polskiej reprezentacji dwa brązowe medale. Krązki wywalczyli sprinterzy w drużynie, w której skład wchodzili: Mateusz Rudyk, Daniel Rochna, Patryk Rajkowski oraz Maciej Bielecki, a także Daria Pikulik w konkurencji scratch.

Sprint drużynowy kobiet

Polskę reprezentowały: Urszula Łoś, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak. Nasze zawodniczki w kwalifikacjach uzyskały piąty czas – 48.899. Taki wynik oznaczał starcie z Brytyjkami w 1. rundzie zawodów. Tam niestety Polki poległy, pokonując trzy okrążenia toru w czasie 48.237, ich rywalki zrobiły to w 47.834 i to one przeszły do biegów medalowych. Złoto padło łupem Holenderek, poza tytułem mistrzyń Europy, pobiły one również rekord świata. Od dziś wynosi on 46.551. Srebro powędrowało do Niemek, brąz zdobyły Rosjanki.

Wyniki

Sprint drużynowy mężczyzn

Nasi sprinterzy ponownie dają nam wiele radości! Wywalczyli oni brązowy medal w składzie: Mateusz Rudyk, Daniel Rochna, Patryk Rajkowski oraz Maciej Bielecki. W kwalifikacjach, bez naszego najsilniejszego kolarza, czyli Rudyka, Polacy uzyskali czwarty wynik z czasem 43.852. To oznaczało starcie z Niemcami w 1. rundzie rywalizacji. Zrotowany skład Polaków z Mateuszem Rudykiem a bez Patryka Rajkowskiego stanął w szranki z naszymi zachodnimi sąsiadami i z pewną przewagą niemal siedmiu dziesiątych sekundy pokonał przeciwników. Uzyskiwane rezultaty pozwoliły Polakom powalczyć o brązowy medal z reprezentacją Wielkiej Brytanii. Trenerzy polskiej kadry dokonali kolejnej zmiany. Zmęczonego dwoma biegami Rochne zastąpił oszczędzony w 1. rundzie Rajkowski.  Przez cały dystans biegu z Brytyjczykami nie widzieliśmy wyraźnego rywala. Finalnie okazało się, że to Polacy byli lepsi! Zdobyli medal marginalną różnicą 37 setnych, brawa! Złoto wywalczyli Holendrzy, srebro Francuzi.

Wyniki

Wyścig drużynowy kobiet (kwalifikacje)

Polki w składzie: Karolina Karasiewicz, Karolina Kumięga, Wiktoria Pikulik i Nikol Płosaj cztery kilometry pokonały w czasie 4:25.248. Dało im to 6. miejsce i awans do 1. rundy, gdzie staną naprzeciw reprezentacji Rosji. Najszybsze przejazdy notowały Niemki (4:18.655), Włoszki (4:18.911) oraz zawodniczki z Irlandii (4:21.983)

Wyniki

Wyścig drużynowy mężczyzn (kwalifikacje)

Polacy w bardzo silnym, jak na nasze warunki, składzie: Alan Banaszek, Bartosz Rudyk, Szymon Krawczyk oraz Daniel Staniszewski pojechali czas 3:57.569, czyli ustanowili nowy rekord Polski. Dało im to 7. miejsce. W 1. rundzie zmierzą się z minimalnie szybszymi w eliminacjach reprezentantami Niemiec. Najszybsze przejazdy to Szwajcarzy (3:53.398), Duńczycy (3:53.476) oraz Włosi (3:54.197)

Wyniki

Scratch kobiet

Brązowy medal dla Polski! Daria Pikulik zajmuje doskonałą trzecią lokatę ulegając tylko młodej Francuzce, która wywalczyła srebro – Valentine Fortin oraz znacznie bardziej utytułowanej zawodniczce z Wielkiej Brytanii – Katie Archibald. Dla Polki to czwarty krążek imprezy rangi mistrzowskiej w kategorii elity. Wcześniej zdobyła brąz podczas mistrzostw świata w konkurencji omnium, a także srebro i brąz w wyścigu drużynowym na dochodzenie podczas europejskiego czempionatu w 2016 i 2017. Wielkie brawa za kolejny sukces!

Wyniki

Wyścig eliminacyjny mężczyzn

Polskę reprezentował Damian Sławek. 24 letni kolarz zajął dobre 7. miejsce. Złoty medal wywalczył Rosjanin Sergei Rostovtsev, srebro powędrowało na szyję Portugalczyka Joao Matiasa, natomiast brąz zdobył znany z szos Francuz – Thomas Boudat.