Na welodromie w Pruszkowie rozpoczęły się wczoraj mistrzostwa Polski LZS w konkurencjach nieolimpijskich oraz mistrzostwa polski juniorów i młodzieżowców w konkurencjach nieolimpijskich. Pierwszego dnia rywalizowano w scratchu, keirinie i sprincie drużynowym.

Sprint drużynowy

Pierwsze medale rozdano w sprincie drużynowym. W zmaganiach juniorów i juniorek młodszych najlepsze były zespoły ALKS STAL – Bigstar – Huge Grudziądz, w składzach Nikola Jankowska, Natalia Głowacka, Eliza Rabażyńska (juniorki młodsze; 54,822 s), Wkitor Kurek, Igor Włodarczyk i Kamil Zieliński (juniorzy młodsi; 50,346 s). W rywalizacji juniorek młodszych podium uzupełniły kolarki KS Społem Łódź (Maria Klamut, Matylda Głowacka, Anna Samecka; 56,580 s) i UKS Copernicus CCC – SMS Toruń (Zuzanna Charyga, Jagoda Rzeszot, Oliwia Gerc; 56,692 s), natomiast wśród juniorów młodszych medale zdobyli też zawodnicy UKS Copernicus CCC – SMS Toruń (Dawid Łątkowski, Tomasz Błażejewski, Kacper Mientki; 50,777 s) i KKS Gostyń (Jakub Biernacki, Marcel Kożyczak, Jakub Dudkowiak; 52,120 s).

Po zwycięstwo w kategorii juniorka sięgnęły kolarki UKS Copernicus CCC – SMS Toruń – Olga Wankiewicz, Agata Kowalska i Maja Olszewska (54,509 s). Dalsze pozycje zajęły Agnieszka Bolenda, Iga Wiklińska, Sara Prusińska z MAT ATOM Deweloper Wrocław (55,490 s) oraz Wiktoria Milda, Zuzanna Pchełka i Marta Waśniowska z ALKS STAL-Ocetix – Iglotex Grudziądz (57,035 s). W rywalizacji ich rówieśników, złote medale zdobyli Tomasz Dobrzyński, Radosław Laskowski i Gracjan Dąbrowski jeżdżący w ALKS STAL-Ocetix – Iglotex Grudziądz (47,668 s). Na podium stanęli też zawodnicy UKS Copernicus CCC – SMS Toruń – Dominik Ratajczak, Franciszek Kaczorowski, Marcin Marciniak (48,083 s) – oraz drużynowi koledzy zwycięzców – Michał Rząca, Damian Kwiatkowski i Adam Pawłowski (49,743 s).

W rywalizacji orliczek, jak i w przypadku orlików, wzięły udział dwie drużyny. Lepsze od kolarek KS Społem Łódź (Paulina Petri, Natalia Wężyk, Anastazja Wilijewicz; 56,326 s) były Tamara Szalińska, Joanna Błaszczak i Zofia Picz z UKS TFP Jedynka Kórnik (54,923 s). Wśród mężczyzn najlepszy czas osiągnęli Adam Woźniak, Jakub Soszka i Radosław Lewandowski (48,647 s), którzy ścigają się w barwach GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier. Srebro zdobyli kolarze KLTC Konik – Dawid Migas, Mateusz Sztrauch i Kamil Kudliński (49,855 s).

Wyniki sprintu drużynowego

Scratch

Złotą medalistką scratchu juniorek młodszych została Maria Klamut (KS Społem Łódź), która okazała się lepsza od Oliwii Kępczyńskiej (ALKS STAL – Bigstar – Huge Grudziądz) i Oliwii Gerc (UKS Copernicus CCC – SMS Toruń). Na najwyższym stopniu podium po wyścigu juniorów młodszych stanął Jakub Biernacki z KKS Gostyń. Na dalszych pozycjach uplasowali się Kamil Zieliński (ALKS STAL – Bigstar – Huge Grudziądz) i Kacper Mientki (UKS Copernicus CCC – SMS Toruń).

W rywalizacji juniorek triumfowała Zuzanna Chylińska (ALKS STAL-Ocetix – Iglotex Grudziądz), która jako jedyna nadrobiła okrążenie nad resztą stawki. Medale zdobyły też Maja Olszewska (UKS Copernicus CCC – SMS Toruń) i Maja Tracka, która również ściga się w barwach drużyny z Grudziądza. Wśród juniorów najlepszy był Dominik Ratajczak (UKS Copernicus CCC – SMS Toruń), który również zdublował swoich rywali. Podium uzupełnili Piotr Maślak (KTK Kalisz) i Adrian Kowalczyk (GKS Opty-Mazowsze Grodzisk Mazowiecki).

Mistrzynią Polski wśród orliczek została Oliwia Majewska (MAT ATOM Deweloper Wrocław), która pokonała Natalię Krześlak (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team) i swoją koleżankę z drużyny, Wiktorię Polak. Złoto w wyścigu orlików powędrowało do Filipa Prokopyszyna z HRE Mazowsze Serce Polski, który pokonał Damiana Papierskiego (Voster ATS Team) i Dawida Migasa (KLTC Konin).

Wyniki scratchu

Keirin

Wśród juniorek młodszych najlepiej spisały się kolarki ALKS STAL – Bigstar – Huge Grudziądz – Eliza Rabażyńska i Natalia Głowacka – które zajęły pierwsze dwie pozycje. Podium uzupełniła Aleksandra Stawiraj reprezentująca barwy UKS Koźminianka Koźminek. W rywalizacji juniorów młodszych najlepszy był Julian Gabrusewicz z UKS TFP Jedynka Kórnik, który w finałowym biegu pokonał między innymi Jakuba Biernackiego i Marcela Kożyczaka z KKS Gostyń.

Wśród juniorek złoto również powędrowało do UKS TFP Jedynka Kórnik, a konkretniej do Joanny Błaszczak, która w wyścigu o pierwsze miejsce wyprzedziła Agnieszkę Bolendę (MAT ATOM Deweloper Wrocław) i Natalię Wężyk (KS Społem Łódź). Zmagania juniorów zakończyły się zwycięstwem Tomasza Dobrzyńskiego, ścigającego się w ALKS STAL-Ocetix – Iglotex Grudziądz. Kolejne pozycje zajęli kolarze UKS Coprenicus CCC – Marcin Marciniak i Olaf Kobus. Złoto i koszulkę mistrzyni kraju w rywalizacji orliczek zdobyła Paulina Petri z KS Społem Łódź. Podium uzupełniły Oliwia Majewska (MAT ATOM Deweloper Wrocław) i Zofia Picz (UKS TFP Jedynka Kórnik). Wśród orlików najlepszy okazał się Mateusz Sztrauch z KLTC Konin, który w finałowym biegu wyprzedził Bartosza Małkiewicza (LKS Baszta Golczewo) i Tomasza Grzesiaka (LUKS Trójka Piaseczno).