Zakończyły się torowe mistrzostwa Europy w Grenchen. Ostatniego dnia zmagań zarówno zawodniczki, jak i zawodnicy, rywalizowali w keirinie oraz w madisonie.

Madison kobiet

W pierwszej części madisona kobiet żadnej z par, mimo wielu ataków, nie udało się nadrobić okrążenia nad resztą stawki. Aktywnie jechały między innymi Polki – Nikol Płosaj i Wiktoria Pikulik – Dunki (Julie Leth, Amalie Dideriksen), Francuzki (Victoria Berteau, Marion Borras) oraz Brytyjki (Katie Archibald, Neah Evans). Niestety na około 75 kółek do końca rywalizacji doszło do kraksy, w której ucierpiała Neah Evans.

Brytyjka jednak szybko się pozbierała i wróciła na tor. Niedługo później kolarki z Wielkiej Brytanii nadrobiły okrążenie, dzięki czemu powiększyły swoją przewagę nad resztą. Niedługo potem 20 punktów zdobyły też Dunki i Francuzki, a chwilę później Szwajcarki (Lena Mettreaux, Michelle Andres) i Rosjanki (Mariia Miliaeva, Mariia Novolodskaia). W czołówce zrobiło się bardzo ciasno, jednak nie na długo.

Brytyjki regularnie powiększały swoją przewagę i z dorobkiem 63 punktów sięgnęły po tytuł mistrzyń Europy. Srebrny medal zdobyły Dunki (50 punktów), a na najniższym stopniu podium stanęły Francuzki (49 punktów). Polki zakończyły rywalizację na 7. miejscu (8 punktów).

Wyniki

Madison mężczyzn

Nowymi mistrzami Europy w madisonie zostali Holendrzy – Yoeri Havik i Jan-Willem van Schip – którzy pojechali bardzo aktywny wyścig. Zdołali oni nadrobić dwa okrążenia nad rywalami i zwyciężyli z dorobkiem 60 punktów. Na podium stanęli też Belgowie (Kenny De Ketele, Lindsay De Vylder; 56 punktów) i Portugalczycy (Iuri Leitao, Rui Oliveira; 49 punktów).

Polacy – Alan Banaszek i Bartosz Rudyk – dobrze zaczęli rywalizację, jednak później dwukrotnie zostali zdublowani i nie ukończyli wyścigu.

Wyniki

Keirin kobiet

Dziś rywalizowano też w keirinie kobiet. Przez pierwszą rundę przebrnęła jedna z Polek – Marlena Karwacka, która wygrała swój bieg w repasażach. Niestety, w półfinale Polka wraz z Mathilde Gros (Francja) i Alessą-Katrioną Propster (Niemcy) uległa kraksie, przez co nie zdołała zakwalifikować się do finału A. W klasyfikacji końcowej zajęła dziesiątą pozycję.

Po złoto sięgnęła Lea Friedrich Sophie (Niemcy), która w końcówce pokonała Olenę Starikovą (Ukraina) i Yanę Tyshchenko (Rosja).

Urszula Łoś zakończyła zmagania na repasażach po pierwszej rundzie.

Wyniki

Keirin mężczyzn

Zarówno Patryk Rajkowski, jak i Daniel Rochna, zakwalifikowali się do półfinałów keirinu mężczyzn. Pierwszy z nich był najlepszy w swoim biegu w pierwszej rundzie, natomiast Daniel Rochna „wszedł” do 1/2 finału po repasażach.

Polacy spotkali się w biegu półfinałowym, w którym drugą pozycję zajął Patryk Rajkowski, ulegając jedynie mistrzowi świata, Harrie’emu Lavreysenowi (Holandia). Dało mu to bezpieczną kwalifikację do finału A. W wyścigu o 7. miejsce wystartował natomiast Daniel Rochna, który ukończył go na drugiej pozycji, za Marciem Jurczykiem (Niemcy). W rywalizacji o złoto z dobrej strony pokazał się Patryk Rajkowski, który przyspieszył na 2,5 okrążenia do mety. Niestety w końcówce szybsi od Polaka okazali się Jeffrey Hoogland (Holandia; nowy mistrz Europy), Tom Derache (Francja), Joachim Eilers (Niemcy) oraz Mikhail Iakovlev (Rosja).

Wyniki

Mistrzostwa Europy w Grenchen reprezentacja Polski kończy z czterema medalami, które zdobyli Alan Banaszek (złoto w omnium), Daria Pikulik (brąz w scratchu), Patryk Rajkowski (brąz w jeździe na czas) oraz drużyna sprinterów (brąz) – Maciej Bielecki, Daniel Rochna, Patryk Rajkowski i Mateusz Rudyk.

Poprzedni artykułGrenchen 2021: Zapowiedź ostatniego dnia rywalizacji
Następny artykułMP LZS w konkurencjach nieolimpijskich 2021: Wyniki pierwszego dnia zmagań