W piątek zawodniczki i zawodnicy rywalizujący w Pucharze Narodów w Dżakarcie powalczyli o pierwsze medale. W sprincie drużynowym kobiet reprezentacja Polski (Marlena Karwacka, Urszula Łoś, Nikola Sibiak) uplasowała się na piątej pozycji.

Pierwszą konkurencją, w której poznaliśmy finałowe rozstrzygnięcia, był drużynowy wyścig na dochodzenie kobiet. W finale A zmierzyły się Nowozelandki (Ally Wollaston, Michaela Drummond, Bryony Botha, Emily Shaerman) i Francuzki (Victoire Berteau, Clara Copponi, Valentine Fortin, Marion Borras). Lepszy czas uzyskały kolarki z Nowej Zelandii, które przejechały 4 kilometry w czasie 4:08,440, podczas gdy Francuzkom zajęło to 4:12,846. Na trzeciej pozycji uplasowały się reprezentantki Wielkiej Brytania (Sophie Lewis, Anna Morris, Jessica Roberts, Josie Knight, Neah Evans; 4:13,975).

Wyniki drużynowego wyścigu na dochodzenie kobiet

Do finału drużynowego wyścigu na 4 kilometry mężczyzn awansowali Nowozelandczycy (Aaron Gate, Campbell Stewart, Daniel Bridgwater, Nicholas Kergozou de la Boessiere; 3:49,954) i Duńczycy (Tobias Hansen, Robin Skivld, Carl-Frederik Bevort, Rasmus Pedersen). Po złoto sięgnęli ci drudzy, uzyskując wynik 3:49,210. Podium uzupełnili Brytyjczycy (Oliver Wood, William Tidball, Rhys Britton, Charlie Tanfield; 3:50,867), którzy pokonali Australijczyków (3:51,601).

Wyniki drużynowego wyścigu na dochodzenie mężczyzn

W biegu o złoto w sprincie drużynowym kobiet spotkały się aktualne mistrzynie olimpijskie i świata – Niemki (Pauline Sophie Grabosch, Lea Sophie Friedrich, Emma Hinze) – i Chinki (Shanju Bao, Yufang Guo, Liying Yuan). Pierwsza runda Pucharu Narodów padła łupem Niemek, które uzyskały czas 46,613 s, pokonując Chinki o 0,142 s. Trzecie miejsce zajęły Brytyjki (Lauren Bell, Sophie Capewell, Emma Finucane; 46,684 s).

Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak w pierwszej rundzie uzyskały czas 47,608 s i zajęły piąte miejsce.

Wyniki sprintu drużynowego kobiet

Zgodnie z przewidywaniami, do finału sprintu drużynowego mężczyzn zakwalifikowali się Holendrzy (Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland, Tijmen van Loon), mistrzowie Europy, i właściciele tęczowych koszulek – Australijczycy (Leigh Hoffman, Matthew Richardson, Thomas Cornish). Złote medale zdobyli kolarze z Antypodów, przejeżdżając 750 metrów w czasie 42,599 s. Z powodu defektu Jeffreya Hooglanda, Holendrom zajęło to ponad 6 sekund dłużej. Na trzecim miejscu zmagania ukończyli Francuzi (Florian Grengbo, Rayan Helal, Sebastien Vigier; 42,590 s).

Polacy w składzie: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki w pierwszej rundzie uzyskali czas 43,885 s, co w ostatecznym rozrachunku dało ósmą pozycję.

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn

Dość zaskakująca, jako pierwsza w wyścigu eliminacyjnym kobiet odpadłą Anita Yvonne Stenberg (Norwegia). Niedługo później defekt zaliczyła Martina Fidanza (Włochy), przez co wyścig został zneutralizowany. Po wznowieniu w kraksie ucierpiały Olivija Baleisyte (Litwa) i Katerina Kohoutkova (Czechy) – obie zawodniczki nie kontynuowały rywalizacji. W dalszej kolejności z wyścigu odpadły Sophie Edwards (Australia) i Maria Martins (Portugalia).

Walkę o zwycięstwo stoczyły ze sobą: Neah Evans (Wielka Brytania), Marit Raaijmakers (Holandia), Ally Wollaston (Nowa Zelandia) i Martina Fidanza, która zakończyła zmagania na czwartej pozycji. Trzecie miejsce zajęła Holenderka. Najwięcej siły w końcówce miała Ally Wollaston, która sięgnęła po zwycięstwo.

Wyniki wyścigu eliminacyjnego kobiet

W pierwszej części wyścigu eliminacyjnego mężczyzn odpadli między innymi Rhys Britton (Wielka Brytania; 21.), Filip Prokopyszyn (19.), Mattias Guillemette (Kanada; 18.). Stosunkowo wcześnie wyeliminowani zostali też doświadczeni zawodnicy, jak Christos Volikakis (Grecja) czy Michele Scartezzini (Włochy).

W najlepszej trójce zostali Yoeri Havik (Holandia), Jules Hesters (Belgia) i Eiya Hashimoto (Japonia). Jako pierwszy wyeliminowany został Holender, który został wypchnięty na górę toru przez Japończyka. Ostatecznie to właśnie Hashimoto sięgnął po zwycięstwo, pokonując Julesa Hestersa.

Wyniki wyścigu eliminacyjnego mężczyzn

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Dżakarcie 2023: Zapowiedź drugiego dnia rywalizacji
Następny artykułPuchar Narodów w Dżakarcie 2023: Zapowiedź trzeciego dnia rywalizacji