fot. UCI Nations Cup Hong Kong

Już dziś (8 lipca) rozpocznie się druga odsłona Pucharu Narodów, która odbędzie się w Sankt Petersburgu. Rosyjskie zmagania zastąpią odwołaną kilka miesięcy temu rundę w walijskim Newport.

Pierwszego dnia zmagań na welodromie w Sankt Petersburgu zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach drużynowych – sprincie oraz wyścigu na dochodzenie. Jako pierwsze na tor wyjdą kolarki rywalizujące w wyścigu na dochodzenie. Na liście startowej znalazły się tylko cztery drużyny – Rosja, Białoruś Irlandia oraz Szwajcaria.

Sytuacja wygląda nieco lepiej wśród mężczyzn. Na starcie stanie sześć zespołów – Ukraina, Białoruś, Szwajcaria, Włochy, Rosja A oraz Rosja B. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rosyjskie drużyny, w których wystąpią Vlas Shichkin, Nikita Bersenev, Ilia Shchegolkov, Ivan Novolodskii (reprezentacja A), Ivan Smirnov, Gleb Syritsa, Lev Gonov i Egor Igoshev (reprezentacja B). Smirnov, Syritsa i Gonov byli częścią składu, który kilka miesięcy temu uzyskał piąty wynik w historii w drużynowym wyścigu na dochodzenie (3:47,315; oprócz nich w drużynie znalazł się Nikita Bersenev), natomiast Igoshev (wraz z Shichkinem, Novolodskiim i Viatcheslavem Ivanovem, który w Sankt Petersburgu nie wystartuje) jest rekordzistą świata juniorów w tej konkurencji (3:57,989).

W sesji popołudniowej pierwszego dnia Pucharu Narodów w Sankt Petersburgu rozegrane zostaną finały wyścigu drużynowego na dochodzenie mężczyzn i kobiet, a także kwalifikacje i finały sprintu drużynowego. W rywalizacji mężczyzn faworytami będą Francuzi – Quentin Caleyron, Michael D’Almeida i Timmy Gillion. Warto zwrócić uwagę na reprezentantów Indii, złotych medalistów mistrzostw świata juniorów sprzed dwóch lat – Esowa Albana, Ronaldo Laitonjama i Rojita Singh Yanglema.

Wśród kobiet głównymi pretendentkami do triumfu wydają się być Litwinki – Migle Marozaite, Simona Krupeckaite i Olivija Baleisyte – oraz Rosjanki (reprezentacja A) – Nataliia Antonova, Yana Tyschenko i Anastasiia Voinova.

Polacy i Polki nie wystartują w tej rundzie Pucharu Narodów.

Zawody będą transmitowane TUTAJ od godziny 17.00.

Lista startowa drużynowego wyścigu na dochodzenie kobiet

Lista startowa drużynowego wyścigu na dochodzenie mężczyzn

Lista startowa sprintu drużynowego kobiet

Lista startowa sprintu drużynowego mężczyzn

Program zawodów (godziny w rozpisce są czasu lokalnego, w Polsce -1h)

Poprzedni artykułWyniki Pucharu Polski juniorów i juniorek młodszych
Następny artykułPuchar Narodów w Sankt Petersburgu: Rosjanie i Rosjanki dominują
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.