Zawodnicy i zawodniczki rywalizowały dziś w wyścigach na dochodzenie, sprincie drużynowym oraz scratchu kobiet. Na welodromie w Roubaix padły dwa rekordy Polski – w drużynowym wyścigu na dochodzenie mężczyzn oraz w sprincie drużynowym kobiet.

Wyścigi drużynowe na dochodzenie

Do finału A wyścigu drużynowego na dochodzenie mężczyzn zakwalifikowali się mistrzowie olimpijscy, Włosi (Filippo Ganna, Liam Bertazzo, Francesco Lamon, Simone Consonni, Jonathan Milan; 3:46,760) oraz Francuzi (Thomas Boudat, Thomas Denis, Valentin Tabellion, Benjamin Thomas; 3:47,516), którzy jako jedyni w pierwszej rundzie „zeszli” poniżej 3:50. W biegu o brąz zobaczymy natomiast Brytyjczyków (Ethan Hayter, Ethan Vernon, Charlie Tanfield, Oliver Wood, Kian Emadi; 3:51,577) i Duńczyków (Matias Malmberg, Rasmus Pedersen, Tobias Hansen, Carl-Frederik Bevort, Robin Skivild; 3:52,275).

Polacy, w składzie: Alan Banaszek, Szymon Krawczyk, Szymon Sajnok, Daniel Staniszewski, Bartosz Rudyk, zajęli ósmą pozycję. Pobili oni jednak rekord Polski, który od dziś wynosi 3:55,875.

Dziś rozegrano też kwalifikacje drużynowego wyścigu na dochodzenie kobiet. Do pierwszej rundy nie zdołały zakwalifikować się jedynie Nigeryjki. Polki – Nikol Płosaj, Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska, Wiktoria Pikulik – uzyskały czas 4:29,445, co dało siódmą lokatę. W pierwszej rundzie zmierzą się z reprezentantkami Białorusi.

Wyniki i listy startowe finałów (mężczyźni)

Wyniki kobiet

Sprinty drużynowe

Zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet, obyło się bez niespodzianek. Niemki (Emma Hinze, Pauline Sophie Grabosch, Lea Sophie Friedrich) i Holendrzy (Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland, Roy van den Berg) ubronili tytuły wywalczone w ubiegłym roku w Berlinie, pokonując w finałowych biegach Rosjanki (Nataliia Antonova, Daria Shmeleva, Yana Tyshchenko, Anastasiia Voinova) i Francuzów (Florian Grengbo, Rayan Helal, Sebastien Vigier). Brązowe medale wśród kobiet zdobyły Brytyjki (Sophie Capewell, Blaine Ridge-Davies, Millicent Taner, Lauren Bate), natomiast podium rywalizacji mężczyzn uzupełnili Niemcy (Stefan Boetticher, Joachim Eilers, Nik Schroeter, Marc Jurczyk).

Polki (Urszula Łoś, Marlena Karwacka, Nikola Sibiak) uplasowały się na piątek pozycji. Polacy (Rafał Sarnecki, Mateusz Miłek, Daniel Rochna, Mateusz Rudyk) zajęli szóste miejsce. Warto wspomnieć, że Urszula Łoś, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak ustanowiły dziś nowy rekord Polski w debiutującym w mistrzostwach świata, trzyosobowym sprincie. Aktualnie wynosi on 48,156 s.

Wyniki mężczyzn

Scratch kobiet

Mistrzynią świata w jedynej konkurencji indywidualnej rozgrywanej pierwszego dnia – scratchu kobiet – została Martina Fidanza. Włoszka na kilka okrążeń do mety podążyła za atakującą Johanną Kitti Borisszą z Węgier i dzięki brakowi współpracy w głównej grupie udało jej się uzyskać wystarczającą przewagę. W sprincie o drugie miejsce najszybsza była Maike van der Duin (Holandia), która finiszowała przed Jennifer Valente (USA). Daria Pikulik zajęła ósme miejsce.