Już pierwszego dnia zawodów w kolarstwie torowym w Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio Polacy – Marcin Polak i Michał Ładosz (pilot) – zdobyli brązowy medal w wyścigu na dochodzenie w klasie B.

Wyścig na dochodzenie mężczyzn (4000 m; klasa B)

W kwalifikacjach Marcin Polak, wraz z pilotem Michałem Ładoszem, uzyskał trzeci wynik, dzięki czemu awansował do biegu o brązowy medal, w którym zmierzył się z Francuzem, Alexandre Lloveras (pilot – Corentin Ermenault). Przez większość wyścigu Polacy jechali wolniej, lecz w końcówce przyspieszyli, dzięki czemu, z czasem 4:07,850, udało im się wywalczyć brąz. W rywalizacji o złoto triumfował Holender Tristan Bangma (pilot – Patrick Bos), który dogonił Stephena Bate’a (Wielka Brytania; pilot – Adam Duggleby).

Wyniki

Wyścig na dochodzenie kobiet (3000 m; klasa C1)

W rywalizacji kobiet do biegu o złoto awansowały Xiaomei Wang (Chiny) i Paige Greco (Australia), która pobiła dotychczasowy rekord świata (3:52,283). W finale A zawodniczka z Australii poprawiła swój czas (3:50,815) i zdecydowanie została mistrzynią paraolimpijską. Podium uzupełniła Niemka Denise Schindler.

Wyniki

Wyścig na dochodzenie kobiet (3000 m; klasa C4)

W kwalifikacjach rekord świata ustanowiła Australijka Emily Petricola (3:38,061). W finale dogoniła ona Shawn Morelli (USA). Brązowy medal zdobyła Keely Shaw z Kanady, która w wyrównanym biegu o trzecie miejsce pokonała Meg Lemon z Australii.

Wyniki

Wyścig na dochodzenie kobiet (3000 m; klasa C5)

Rywalizację w klasie C5 zdominowały Brytyjki – Sarah Dame Storey (nowa rekordzistka świata) i Crystal Lane-Wright. W takiej kolejności uplasowały się też w klasyfikacji końcowej. Podium uzupełniła Marie Patouillet z Francji.