fot. Polski Związek Kolarski

W miniony weekend w Pruszkowie odbyły się mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym. Oto wyniki rywalizacji o tytuły najlepszych zawodników w kraju.

Niespodzianki nie było w sprincie mężczyzn. Mateusz Rudyk był najlepszy we wszystkich rundach – od kwalifikacji do finału, w którym wygrał z Patrykiem Rajkowskim. Brązowy medal dla kolegi klubowego Rudyka z ALKS Stali-Ocetix – Iglotex Grudziądz – Rafała Sarneckiego, który pokonał Macieja Bieleckiego.

W finale kobiet Paulina Petri (KS Społem Łódź) dwukrotnie okazała się lepsza od Marleny Karwackiej (KK Ziemia Darłowska). W pojedynku o brąz między zawodniczkami ALKS Stali-Ocetix – Iglotex Grudziądz, Natalia Walecka zwyciężyła z Urszulą Łoś.

W drużynowej rywalizacji po złoto sięgnęły sprinterki z Grudziądza. Oprócz Waleckiej i Łoś jechała także Nikola Jankowska. Mistrzostwo dla Stali także wśród mężczyzn w składzie: Mateusz Rudyk, Rafał Sarnecki i Tomasz Dobrzyński.

Paulina Petri wygrała nie tylko w sprincie, ale triumfowała także w keirinie. Reprezentantka KS Społem Łódź wyprzedziła Nikolę Seremak (GK Piast Szczecin) i Marlenę Karwacką (KK Ziemia Darłowska). U panów wygrał Mateusz Rudyk przed Patrykiem Rajkowskim (UKS TFP Jedynka Kórnik) i Danielem Rochną (UKS Copernicus Toruń).

W wyścigu na 500 metrów zdecydowanie najszybsza była Marlena Karwacka – 34,417. Patryk Rajkowski został złotym medalistą w wyścigu na kilometr. Wygrał z czasem 1:03,679, wyprzedzając Mateusza Rudyka tylko o dwie dziesiąte sekundy.

Omnium należało do Konrada Waliniaka. Kolarz GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier o 5 punktów wyprzedził Wojciecha Pszczolarskiego (Tufo Pardus Prostejow). Brąz dla Kacpra Majewskiego (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). Wielobój kobiet zdominowały zawodniczki Mat Atom Deweloper Wrocław. Wiktoria Pikulik wygrała scratch, wyścig tempowy i eliminacyjny, a łącznie zgromadziło 145 punktów. Na podium stanęły także Nikol Płosaj i Olga Wankiewicz.

Mat Atom Deweloper Wrocław zdobyło tytuł także w wyścigu drużynowym. Maja Tracka, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Nikol Płosaj i Wiktoria Pikulik w finale wygrały z TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team.

Konrad Waliniak oprócz omnium wygrał także w wyścigu punktowym i scratchu. U kobiet złoto w wyścigu punktowym wywalczyła Wiktoria Pikulik, a w scratchu Maja Tracka. Wyścigi eliminacyjne wygrali Olga Wankiewicz oraz Adam Woźniak (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). Wankiewicz i Woźniak sięgnęli po tytuły także w wyścigach indywidualnych.

Madison mężczyzn zakończył się wygraną duetu Tufo Pardus Prostejov – Wojciech Pszczolarski i Filip Prokopyszyn z przewagą 4 punktów nad Radosławem Frątczakiem i Piotrem Maślakiem (Klub Kolarski Tarnovia). U kobiet dwie czołowe pozycje zajęły drużyny Mat Atom Deweloper Wrocław – Tamara Szalińska/Nikol Płosaj i Wiktoria Pikulik/Olga Wankiewicz.

Pełne wyniki mistrzostw

Poprzedni artykułMistrzostwa Świata Juniorów: Polacy bez medalu
Następny artykułTorowy Puchar Mazowsza – 1. edycja
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.