fot. Piotr Łabaziewicz / Natorze.pl

Filip Prokopyszyn, ścigający się w barwach TUFO Pardus Prostejov, zwyciężył w klasyfikacji generalnej czeskich zawodów 500 + 1 kolo.

Filip Prokopyszyn wygrywa 500 +1 kolo

W dniach 16-18 maja w czeskim Brnie rozegrano zawody 500 + 1 kolo, w których wystartowali dwaj polscy kolarze TUFO Pardus Prostejov – Filip Prokopyszyn i Wojciech Pszczolarski. Zawodnicy ścigali się w wyścigach punktowych, a o wyglądzie końcowej klasyfikacji generalnej zadecydowały miejsca w pierwszych czterech wyścigach i punkty zdobyte w ostatniej konkurencji.

Pierwszy etap zmagań padł łupem Moritza Malcharka (Niemcy), który pokonał Alona Yogeva (Izrael) i Adama Krenka (TJ Favorit Brno). Czwarty był Wojciech Pszczolarski, a szósty Filip Prokopyszyn, który zwyciężył w drugim etapie. W trzecim wyścigu triumfował Ukrainiec Vitaliy Hryniv, a w czwartym ponownie Filip Prokopyszyn. W finałowym, piątym etapie wskoczył on na pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej i triumfował w całych zawodach. Podium uzupełnili Moritz Malcharek i Adam Krenek, a Wojciech Pszczolarski zakończył zmagania na 9. pozycji.

Wśród kobiet triumfowała Petra Sevcikova (Czechy), a trzecią pozycję zajęła Patrycja Lorkowska. Polka uplasowała się też na drugim miejscu w wyścigu punktowym i eliminacyjnym.

Wyniki

Sukcesy Polek i Polaków w Pradze

Kilka dni wcześniej zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w GP Framar i GP Duratec, rozegranych na welodromie w Pradze. W pierwszych zawodach w keirinie triumfował Patryk Rajkowski, pokonując w finale Stefano Moro (Włochy) i Sandora Szalontaya (Węgry). Wśród kobiet najlepsza okazała się Miriam Vece (Włochy), która wyprzedziła Marlenę Karwacką, Urszulę Łoś, Paulinę Petri i Nikolę Seremak.

Sprint mężczyzn padł łupem Mattii Predomo (Włochy), który w finale pokonał Vasilijusa Lendela (Litwa). Podium uzupełnił Martin Cechman (Czechy), a na czwartej pozycji uplasował się Rafał Sarnecki. W rywalizacji kobiet zwyciężyła natomiast Marlena Karwacka, która zrewanżowała się Miriam Vece. Trzecie miejsce zajęła Ukrainka Oleksandra Lohviniuk.

W ramach GP Framar rozegrano też konkurencje średniodystansowe, w których startowali Polacy. W omnium triumfował Artyon Zakharov (Kazachstan), przed Romanem Gladyshem (Ukraina) i George’em Nemilostivijsem (Łotwa). Na piątej pozycji uplasował się Kacper Majewski, a 9. miejsce zajął Radosław Frątczak. Wyścig punktowy oraz scratch padły łupem Filipa Prokopyszyna.

Wyniki

14 maja rozegrano GP Duratec, podczas którego zawodniczki i zawodnicy ścigali się w sprincie i omnium. Rywalizację w konkurencji krótkodystansowej kobiet zdominowały Polki – Marlena Karwacka, Paulina Petri i Nikola Sibiak – zajmując pierwsze trzy lokaty. Na ćwierćfinale zmagania zakończyły Urszula Łoś i Nikola Wielowska. Wśród mężczyzn ponownie triumfował Mattia Predomo (Włochy), pokonując Dominika Topinkę (Czechy) i Sandora Szalontaya (Węgry). W czołowej „8” uplasowali się Patryk Rajkowski i Daniel Rochna.

W omnium zwyciężył Holender Philip Heijnen, który pokonał George’a Nemilostivijsa, Benjamina Boosa (Niemcy) oraz czartego w „generalce” Radosława Frątczaka. 9. miejsce zajął Kacper Majewski.

Wyniki

Patryk Rajkowski i Natalia Walecka triumfują we Frankfurcie

W dniach 5-6 maja na welodromie we Frankfurcie nad Odrą odbyły się sprinterskie zawody Lauf Brandenburger SprintCup, w których Polki i Polacy również pokazali się ze znakomitej strony. Keirin mężczyzn padł łupem Patryka Rajkowskiego, który pokonał czeski duet Dominik Topinka-Martin Cechman. W rywalizacji kobiet zwyciężyła natomiast Nikola Sibiak, a podium uzupełniły Marlena Karwacka i Veronika Jabornikova. Keirin juniorek to natomiast triumf Natalii Waleckiej, za którą uplasowały się Anastasia Kuniss, Anne Slosharek (Niemcy) i Natalia Głowacka.

W sprincie mężczyzn zwyciężył Sandor Szalontay (Węgry), pokonując Mateja Bohuslavka i Martina Cechmana (Czechy). Na ćwierćfinale zmagania ukończyli Patryk Rajkowski, Rafał Sarnecki i Daniel Rochna. Wśród kobiet zwyciężyła Clara Schneider (Niemcy), za którą uplasowały się Oleksandra Lohviniuk (Ukraina) i Paulina Petri. W czołowej „8” zameldowały się również Marlena Karwacka, Nikola Sibiak, Nikola Seremak i Urszula Łoś. W zmaganiach juniorek najlepsza okazała się Anne Slosharek (Niemcy), która pokonała Natalię Walecką i Anastasię Kuniss (Niemcy). W czołówce uplasowały się także Natalia Głowacka, Matylda Głowacka i Paulina Hojka.

Wyniki

Adam Woźniak najlepszy w scratchu w Athens Track Grand Prix

Biało-Czerwoni zanotowali też dobre wyniki w Athens Track Grand Prix, rozegranym pod koniec kwietnia. W scratchu triumfował Adam Woźniak, pokonując Artyoma Zakharova (Kazachstan), Kierana Rileya (Wielka Brytania) i Konrada Waliniaka. Drugi z Polaków uplasował się na 2. pozycji w wyścigu eliminacyjnym, wygranym przez Zakharova. Czwarte miejsce zajął Dominik Ratajczak, a piąte Adam Woźniak.

W madisonie triumfowali Kazachowie (Zakharov/Dinmukhametov), przed parami Woźniak/Riley i Ratajczak/Waliniak.

Wyniki

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Milton 2023: Mateusz Rudyk drugi w sprincie!
Następny artykułStartują Młodzieżowe Mistrzostwa Polski 2023
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.