Zakończyła się rywalizacja w ostatniej rundzie tegorocznego Pucharu Narodów w kolarstwie torowym. Finałowego dnia zmagań w Milton, Mateusz Rudyk uplasował się na drugiej pozycji w sprincie, przegrywając jedynie z Nicholasem Paulem z Trynidadu i Tobago. Polak sięgnął po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów w tej konkurencji.

Rywalizacja w sprincie mężczyzn rozpoczęła się od zwycięstwa Nicholasa Paula (Trynidad i Tobago) w kwalifikacjach (9,575 s). Mateusz Rudyk zajął w nich trzecie miejsce (9,605 s), a Rafał Sarnecki uplasował się na 23. pozycji (9,933 s). W pierwszej rundzie drugi z Polaków pokonał Vasilijusa Lendela (Litwa), natomiast w 1/8 finału uległ Nickowi Wammesowi z Kanady. Tymczasem Mateusz Rudyk pokonał Alejandro Martineza Chorro (Hiszpania), Liu Qi (Chiny), a w półfinale Muhammada Shaha Sahroma (Malezja). W biegach o złoto Polak zmierzył się z Nicholasem Paulem, który w półfinale wyeliminował Matthew Richardsona (Australia).

Zawodnik z Trynidadu i Tobago triumfował w dwóch biegach, co dało Mateuszowi Rudykowi drugą pozycję. Po brąz sięgnął Australijczyk.

Do zmagań w keirinie kobiet przystąpiły dwie Polki – Urszula Łoś i Marlena Karwacka. Pierwsza z nich zakończyła rywalizację na repasażach po pierwszej rundzie, natomiast druga wygrała swój bieg, co dało kwalifikację do półfinału. Tam Polka zdecydowała się na długi sprint i ostatecznie zajęła 5. pozycję. W finale B uplasowała się na 3. miejscu, co w ostatecznym rozrachunku dało 9. lokatę. Triumfowała Alessa-Catriona Proepster (Niemcy), przed Marthą Bayoną Pinedą (Kolumbia) i Katy Marchant (Wielka Brytania).

Zawodniczki specjalizujące się w średnim dystansie rywalizowały wczoraj w omnium. Scratch zakończył się triumfem Katie Archibald (Wielka Brytania), która pokonała Elisę Balsamo (Włochy) i Jennfier Valente (USA). Daria Pikulik zajęła 12. pozycję – w wyścigu tempowym, w którym również triumfowała Archibald, Polka uplasowała się na 9. miejscu. Kolejna konkurencja to znów 3 pozycje do góry i szósta lokata Darii Pikulik – zwyciężyła ponownie Katie Archibald, mająca na swoim koncie komplet punktów.

Brytyjka bez problemu dowiozła prowadzenie do końca wyścigu punktowego i sięgnęła po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej (131). Podium uzupełniły Elisa Balsamo (110) i Jennifer Valente (108). Daria Pikulik (81) uplasowała się na szóstej pozycji.

Mężczyźni rywalizowali natomiast w madisonie, w którym szczególnie aktywni byli Francuzi (Thomas Boudat / Benjamin Thomas) i Brytyjczycy (Mark Stewart / Oliver Wood). Po zwycięstwo z dorobkiem 61 punktów sięgnęli jednak Portugalczycy – Iuri Leitao i Ivo Oliveira – którzy jako jedyni nadrobili dwa okrążenia nad rywalami. Drugie miejsce zajęli skuteczni w sprintach Yoeri Havik i Vincent Hoppezak (BEAT Cycling; 56), a podium uzupełnili Francuzi (55). Polacy – Wojciech Pszczolarski i Piotr Maślak – nie zakwalifikowali się do finałowego wyścigu.

Wyniki

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Milton 2023: Daria i Wiktoria Pikulik 7. w madisonie
Następny artykuł500 + 1 kolo 2023: Filip Prokopyszyn wygrywa klasyfikację generalną