fot. Alex Dowsett

Już jutro w meksykańskim Aguascalientes Alex Dowsett podejmie próbę pobicia rekordu w jeździe godzinnej. Aktualnie najlepszy wynik należy do Victora Campenaertsa i wynosi 55,089 kilometra.

Alex Dowsett po raz kolejny podejmie próbę pobicia rekordu świata w jeździe godzinnej. W 2015 roku w godzinę pokonał 52,937 kilometra, jednak rekord dzierżył tylko przez 36 dni, bowiem lepszy wynik uzyskał od niego Bradley Wiggins (54,526 km; następnie rekord Wigginsa został pobity przez Victora Campenaertsa). Dowsett zamierzał pobić osiągnięcie Victora Campenaertsa już w ubiegłym roku, w Manchesterze, jednak zachorował na koronawirusa, co zaburzyło jego przygotowania. Z tego powodu próba musiała zostać przełożona.

Tym razem kolarz Israel Start-Up Nation zdecydował, że spróbuje pobić rekord świata w tym samym miejscu, co przed dwoma laty Belg – na welodromie w meksykańskim Aguascalientes. Wtedy Campenaerts w godzinę przejechał 55,089 kilometra. – Victor ustawił poprzeczkę bardzo wysoko. Będzie to bardzo duże wyzwanie, ale myślę, że jestem w stanie pobić jego wynik. Największą przeszkodą w Meksyku będzie wysokość nad poziomem morza – ze względu na rozrzedzone powietrze, wymagana moc będzie niższa niż na poziomie morza, ale nie wszystko będzie takie proste, ponieważ warunki do oddychania będą znacznie trudniejsze. Myślimy jednak, że w ostatecznym rozrachunku przebywanie na wysokości powinno przynieść więcej korzyści niż szkód – mówił Alex Dowsett w oficjalnym komunikacie Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Alex Dowsett spróbuje pobić rekord w jeździe godzinnej na rowerze Factor Hanzo, na przełożeniu 61×13. W rowerze Brytyjczyka zastosowano wiele elementów, mających ułatwić mu pobicie wyniku 55,089 kilometra – między innymi tarczę Aerocoach Aten 61T, która przy prędkości 60 km/h ma oszczędzać 2,4 wata.

fot. Alex Dowsett

Brytyjczyk chce wykorzystać swoją próbę pobicia rekordu w jeździe godzinnej do zwiększenia świadomości na temat hemofilii, na którą choruje. Między innymi z tego powodu, głównym sponsorem jego próby jest farmaceutyczna firma Pfizer.

Próbę Alexa Dowsetta rozpocznie się jutro (3 listopada) o godzinie 23.00 czasu polskiego. Będzie transmitowana na kanale Brytyjczyka w serwisie YouTube oraz na stronie tissottracktv.uci.org.

Poprzedni artykułWstępny kalendarz Międzynarodowej Unii Kolarskiej na rok 2022
Następny artykułAlex Dowsett nie pobił rekordu świata w jeździe godzinnej
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.