Za nami pierwszy dzień rywalizacji w Belgian Track Meeting w Gandawie. Najlepiej spisały się dziś siostry Pikulik – Daria zajęła siódme miejsce w scratchu, a Wiktoria była ósma w wyścigu punktowym. Zajęły też one pozycję w kwalifikacyjnym madisonie, dzięki czemu zobaczymy je jutro w finale.

Kwalifikacje do scratchu i wyścigu punktowego, które rozpoczęły piątkowe zmagania, przebrnęły trzy polskie zawodniczki – Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj i Daria Pikulik – zwyciężczyni swojego biegu. Ta sztuka nie udała się jedynie Łucji Pietrzak, która zajęła 13. miejsce w wyścigu kwalifikacyjnym (do finałowych wyścigów awansowało 12 zawodniczek).

W finale scratchu triumfowała Brytyjka Laura Kenny, pokonując mistrzynię świata Kirsten Wild (Holandia) – oraz mistrzynię Europy – Martinę Fidanzę (Włochy). Najlepsza z Polek była Daria Pikulik, która uplasowała się na siódmym miejscu. Nikol Płosaj zajęła trzynastą, a Wiktoria Pikulik osiemnastą pozycję. Rywalizację wyścigu punktowym zdominowała Kirsten Wild, która uzbierała 22 punkty. Walka o drugą pozycję była bardzo zacięta – ostatecznie wygrała ją Laura Kenny przed Lotte Kopecky. Najwyżej z Polek uplasowała się Wiktoria Pikulik, która dzięki triumfowi na jednym z lotnych finiszów była ósma.

W kwalifikacjach sprintu mężczyzn poniżej 10 sekund zeszło czterech zawodników – Jack Carlin (Wielka Brytania; 9.775), Jair Tjon En Fa (Surinam; 9.800), Nicholas Paul (Trynidad i Tobago; 9.858) i Jason Kenny (Wielka Brytania; 9.934). Cała czwórka dość awansowała do jutrzejszych półfinałów. Problemy miał jedynie Nicholas Paul, który w pierwszym biegu uległ Tajlandczykowi Jaiowi Angsuthasawitowi. W kolejnych dwóch uporał się jednak ze swoim kolegą z World Cycling Centre i jutro zmierzy się w półfinale z Jairem Tjon En Fa. Drugą parę stworzą Brytyjczycy – Jack Carlin i Jason Kenny.

W madisonie mężczyzn do lat 23. szans rywalom nie dała para Francuzów – Kevin Vaquelin i Donavan Grondin (68 pkt). Razem z Brytyjczykami (William Tidball / Matthew Burke) i Szwajcarami (Valere Thiebaud / Dominik Bieler) zdołali nadrobić okrążenie, a aktywna jazda dała im sporą przewagę nad pozostałymi parami. Drugą pozycję zajęła dwójka kolarzy z Wielkiej Brytanii, natomiast podium uzupełnili zawodnicy z Holandii – Vincent Hoppezak i Philip Heijnen – którzy wszystkie swoje punkty zebrali na finiszach. Polacy, Filip Prokopyszyn i Radosław Frątczak, zakończyli zmagania na dziewiątej pozycji.

Zmagania zwieńczyły dwa kwalifikacyjne madisony kobiet. Nie zawiodły w nich najlepsze pary, w tym Polki – Daria i Wiktoria Pikulik – które wezmą udział w jutrzejszym finale.

Wyniki

Poprzedni artykułFilip Prokopyszyn: „Wewnętrzne wojny nie mają żadnego sensu” [wywiad]
Następny artykułBelgian Track Meeting 2021: Plan drugiego dnia zawodów