Cyklografizm — (cyklista daw. kolarz, rowerzysta; gráphō z greckiego pisać, rysować) «dziedzina grafiki obejmująca dzieła o tematyce rowerowej. Wykonane dowolną techniką i powielane na dowolnym podłożu».

Na styku Kamionka i Grochowa od 49 lat stoi tor kolarski Orzeł — Nowe Dynasy, który od połowy lat dziewięćdziesiątych stoi nieużywany. Mimo to historia, obiekt, ale i potencjał drzemiący w nim oddziałuje nie tylko sportowo, ale i kulturotwórczo. O tym jak, będzie można przekonać się na wystawie „Cyklografizm wokół Nowych Dynasów”, gdzie zostanie zaprezentowana kilkanaście grafik, różnych autorów/rek, poświęconym Nowym Dynasom. Istnym rarytasem będzie oryginalny plakat, który towarzyszył największej imprezie kolarskiej odbywającej się na torze, czyli Mistrzostwom Europy Juniorów w kolarstwie szosowym i torowy w 1974 roku, autorstwa Jacka Neugebauera.

Mimo że tor stoi zamknięty, dzieje się wokół niego całkiem sporo: pojazdówki, wycieczki, wystawy. Jednak najlepsze jest to, że udaje się wokół toru skupiać nie tylko kolarzy/rkii, rowerzystów/stki ale i sąsiadów/dki. Ci zaczepiają, pytają, mówią, że obserwują i czekają, aż coś się zadzieje. My [Inicjatywa Nowe Dynasy] robimy co możemy, aby to miejsce przywrócić miastu. Widzimy Nowe Dynasy zielone w formule wspólnej przestrzeni sprzyjającej rekreacji i integracji środowisk lokalnych, sąsiedzkich, rowerowych i kolarskich. Chcielibyśmy by w tym miejscu powstała przestrzeń publiczna nastawiona nie tylko na wyczyny sportowe, lecz także na spędzanie wolnego czasu, rekreację i kulturę. W tym miejscu powinno bić serce Kamionka, a Nowe Dynasy zaistnieć w świadomości warszawiaków jako synonim kultury rowerowej – podobnie jak Służewiec od ponad 80 lat kojarzony jest z wyścigami konnymi czy Stegny z torem łyżwiarskim. Proponujemy oddolny proces decyzyjny w postaci ogólnowarszawskich konsultacji społecznych jako punkt wyjścia dla decyzji o zagospodarowaniu tego terenu.

Wystawę „Cyklografizm wokół Nowych Dynasów” przygotowała Kwiaciarni Grafiki, która aktywnie wspiera Inicjatywę Nowe Dynasy w obszarach cyklograficznych i nie tylko.

Zaproszeni/one atyści/stki: Michał Loba, Vera King, Andrzej Wieteszka, Natalia Jerzak, Jacek Rudzki, Paweł Ryżko, Agnieszka Ejsmont, Paweł Borkowski, Marta Kwiatek, Rafał Wilk, Michał Polaczek, Vladyslav Boyko, Tomek Głowacki, Anna Światłowska, Jerzy Skakun, Konrad Trzeszczkowski, Rafał Szczepaniak, Fontarte, Jerzy Skakun, Paweł Kłudkiewicz, Jarosław Danilenko, Robin Hilgier, Maja Wolna, Konrad Gelert, Henryk Kwiatek.

Wystawa „Cyklografizm wokół Nowych Dynasów”
Kwiaciarnia Grafiki, ul. Smulikowskiego 6/8, drugie podwórko, suterena.
Rowery i pieski mile widziane.
Wernisaż: 17 maja, godzina 19
wydarzenie na fb:
https://www.facebook.com/events/176546241021211/

Inicjatywa Nowe Dynasy ma za zadanie przywrócenie nieczynnego toru kolarskiego (dawnej RKS Orzeł) w Warszawie w formule otwartego, wielofunkcyjnego centrum miejskiego o charakterze rekreacyjno-sportowym i kulturalnym. https://nowedynasy.pl/

Kwiaciarnia Grafiki, to pracownia sitodruku, studio projektowe, galeria. Prowadzi również sklep internetowy graphicsflowershop.com gdzie prezentuje artefakty sztuki sitodruku, również te rowerowe. Kwiaciarnię Grafiki prowadzoną ilustratorka Martę Kwiatek oraz aktywista, grafik i cyklista Henryk Kwiatek. Zaangażowani w ratowanie warszawskiego toru kolarskiego Orzeł — Nowe Dynasy. http://kwiaciarniagrafiki.pl/onas/

Poprzedni artykułPuchar Narodów: Polacy nie wystąpią w Hongkongu. Start w Cali pod znakiem zapytania
Następny artykułZapowiedź Pucharu Narodów w Hongkongu