foto Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

W weekend na torze w Prostejowie odbyło się Grand Prix Czech w kolarstwie torowym. Z dobrej strony zaprezentowali się polscy kolarze. Mateusz Rudyk wygrał keirin, a Karolina Karasiewicz triumfowała w scratchu.

W finale keirinu Mateusz Rudyk wyprzedził Czecha Tomasa Babka i Litwina Svajunasa Jonauskasa. Krzysztof Maksel zajął 4. miejsce. Mateusz Lipa i Daniel Rochna zostali sklasyfikowani na 13. pozycji. Pozostali Polacy – Patryk Rajkowski (19.) i Maciej Bielecki (25.) – również nie awansowali do półfinału.

W sprincie Rudyk musiał w finale uznać wyższość Węgra Sandora Szalontaya. W walce o trzecie miejsce Patryk Rajkowski przegrał z Czechem Pawłem Kelemenem. Mateusz Lipa odpadł w ćwierćfinale.

Karolina Karasiewicz okazała się najlepsza w scratchu. Na podium w tej konkurencji stanęły także Karalina Savenka z Białorusi i Amber Joseph z Barbadosu. Patrycja Lorkowska była 10., a Justyna Kaczkowska 13. Karolina Karasiewicz i Patrycja Lorkowska zajęły 3. miejsce w madisonie. Wygrały Białorusinki Palina Pivavarava i Ina Savenka przed Niemkami Lisą Kullmer i Anną Knauer.

W omnium triumfował Niemiec Maximilian Beyer. Podium uzupełnili Czech Daniel Babor i Białorusin Raman Ramanau. Najlepszy z Polaków, Filip Prokopyszyn zajął 6. pozycję. Wojciech Ceniuch był 16., a Wojciech Pszczolarski 22. Prokopyszyn finiszował na 3. miejscu w scratchu, przegrywając z Danielem Baborem i Ramanem Tsishkou.

Urszula Łoś była blisko miejsca na podium w sprincie. Polska sprinterka w rywalizacji o trzecie miejsce przegrała z Włoszką Miriam Vece. W finale zmierzyły się Ukrainki. Olena Starikova okazała się lepsza od Ljubov Basowej. Basowa wygrała za to w keirinie, wyprzedzając Starikovą, Łoś i Marlenę Karwacką. Julita Jagodzińska i Aleksandra Tołomanow nie awansowały do finału.

Wyścig punktowy pań padł łupem Białorusinki Anastasii Dzedzikavy. Wyprzedziła ona Szwajcarkę Andreę Waldis oraz Justynę Kaczkowską. Patrycja Lorkowska była 5., Karolina Karasiewicz 7., a Natalia Śliwińska 21.

Niemiec Tim Torn Teutenberg triumfował w omnium juniorów. Maksymilian Grzenkowicz zajął 11. miejsce, a Aleksander Suszko uplasował się na 15. pozycji. Niemiec okazał się najlepszy także w wyścigu punktowym. W tej konkurencji najlepiej z Polaków pojechał Aleksander Suszko, który zajął 7. pozycję.

W rozegraniu wszystkich konkurencji przeszkodziła pogoda.

Szczegółowe wyniki zawodów dostępne są na stronie UCI.

Poprzedni artykułDaniel Staniszewski: „Sześciodniówki traktuję po części jako zabawę”