Za nami czwarty dzień mistrzostw Europy młodzieżowców i juniorów. Dzisiaj Polacy wywalczyli dwa srebrne medale. Zdobyli je Wiktoria Pikulik w wyścigu punktowym do lat 23 i Szymon Potasznik w omnium juniorów.

Wiktoria Pikulik zdobyła srebrny medal w wyścigu punktowym do lat 23. Reprezentantka Polski nadrobiła dwa okrążenia, punktowała na 6 z 10 premii, z czego raz wygrała i była druga na mecie. Łącznie Pikulik zgromadziła 61 punktów. Po złoty medal sięgnęła Natalia Studenikina. Rosjanka jako jedyna nadrobiła 3 okrążenia.

Wyścig punktowy kobiet do lat 23 – finał

Drugi podczas dzisiejszych zmagań srebrny medal dla naszego kraju zdobył Szymon Potasznik. Nasz junior rozpoczął omnium od 5. pozycji w scratchu. Pierwszy na metę przyjechał Casper van Uden. Wyścig tempowy należał do Denisa Denisova. Rosjanin objął prowadzenie w klasyfikacji. Potasznik w drugiej konkurencji zajął 4. miejsce i był 3. w generalce.

Wyścig eliminacyjny wygrał Sam Watson. Szymon Potasznik zajął 3. miejsce. Przed wyścigiem punktowym w omnium prowadził Denisov z przewagą 2 punktów nad Potasznikiem i van Udenem. Czwarty Watson i piąty Tim Torn Teutenberg tracili do Polaka 12 punktów.

Prowadzący Denisov został zdyskwalifikowany. Tym samym Casper van Uden i Szymon Potasznik byli liderami. Polak podczas wyścigu zdobył 7 punktów. Holender wywalczył 9 oczek więcej i triumfował z wynikiem 118 punktów. Drugie miejsce Potasznika atakowali Javier Serrano Rodriguez i Sam Watson. Hiszpan po trzech konkurencjach był dopiero 9., ale w finałowym wyścigu zdobył aż 28 punktów i awansował na 3. pozycję. Do naszego reprezentanta stracił jednak 3 oczka.

Omnium juniorów – scratch

Omnium juniorów – wyścig tempowy

Omnium juniorów – wyścig eliminacyjny

Omnium juniorów – klasyfikacja

Bartosz Rudyk wystartował w wyścigu punktowym młodzieżowców. Polak dobrze rozpoczął zmagania, bo był drugi na pierwszym finiszu i wygrał trzecią premię. Nasz kolarz również jako pierwszy zameldował się na linii mety. Niestety, po drodze stracił 2 okrążenia i ostatecznie zajął 14. miejsce. Triumfował Niemiec Richard Banusch.

Wyścig punktowy mężczyzn do lat 23 – finał

Emma Finucane wygrała z czasem 35.563 wyścig juniorek na 500 metrów. Blisko zdobycia medalu była Natalia Nieruchalska. Polka wykręciła rezultat 36.142 i do trzeciej Francuzki Taky Marie Divine Kouame zabrakło jej ponad 2 dziesiątych części sekundy. Zofia Picz była 11.

Wyścig na 500 metrów juniorek – finał

Nikola Wielowska na mistrzostwach w Belgii zdobyła już złote medale w sprincie drużynowym i scratchu. Dzisiaj wystartowała w omnium. W scratchu finiszowała na 2. miejscu za Brytyjką Elią Barnwell. Niestety, Polka straciła okrążenie w wyścigu tempowym i zajęła ostatnie, 18. miejsce. Wygrała Włoszka Eleonora Gasparrini.

Reprezentantka Włoch okazała się także najlepsza w wyścigu eliminacyjnym. Wielowska zajęła 5. miejsce. Przed wyścigiem punktowym prowadziła Gasparrini, a Wielowska była 7. z niewielkimi szansami na medal. Polka utrzymała swoją pozycję. Gasparrini wygrała aż 5 z 6 finiszów i zdobyła złoty medal.

Omnium juniorek – scratch

Omnium juniorek – wyścig tempowy

Omnium juniorek – wyścig eliminacyjny

Omnium juniorek – klasyfikacja

Mathilde Gros wygrała 2:0 z Leą Sophie Friedrich w finale sprintu kobiet do lat 23. W rywalizacji o brąz Miriam Vece pokonała 2:1 Yanę Tyshenko. Polki odpadły z rywalizacji wczoraj. Marlena Karwacka zajęła 7. miejsce, a Nikola Sibiak została sklasyfikowana na 11. pozycji.

Sprint kobiet do lat 23 – 1/2 finału

Sprint kobiet do lat 23 – finały

Sprint kobiet do lat 23 – klasyfikacja

Polskich kolarzy zabrakło także w decydujących wyścigach sprintu juniorów. Mateusz Sztrauch i Konrad Burawski odpadli w 1/8 finału. Zwycięstwo odniósł Konstantinos Livanos. W wielkim finale Grek 2:0 wygrał z Julienem Jagerem.

Sprint juniorów – 1/2 finału

Sprint juniorów – finał

Sprint juniorów – klasyfikacja

Rozpoczęła się rywalizacja w sprincie młodzieżowców. Kwalifikacje wygrał Harrie Lavreysen z czasem 9.665. Daniel Rochna (10.207) był 11., a Cezary Łączkowski (10.247) 12. Polacy nie przebrnęli 1/8 finału. Łączkowski przegrał z Samem Ligtleem, a Rochna z Jakubem Stasnym. W półfinale Harrie Lavreysen zmierzy się z Rayanem Helalem, a Sebastien Vigier z Martinem Cechmanem.