Na torze w Gent rozpoczęły się mistrzostwa Europy młodzieżowców i juniorów. Pierwszego dnia Polacy zdobyli 3 medale. Dwa złote krążki wywalczyła Nikola Wielowska.

Dzisiejsze zmagania na długo zapamięta Nikola Wielowska. Nasza juniorka razem z Nikolą Seremak startowała w sprincie drużynowym, a w międzyczasie w scratchu. W „wyścigu na kreskę” na dystansie 7,5 kilometra Wielowska okazała się najlepsza na finiszu z peletonu. Polka wyprzedziła Irlandkę Iarę Gillespie i Holenderkę Maike van der Duin.

Scratch juniorek – finał

Kilkadziesiąt minut później zdobyła także złoty medal w sprincie drużynowym. Wielowska razem z Nikolą Seremak wygrały kwalifikacje z czasem 35,427. W pierwszej rundzie Polki pojechały jeszcze lepiej, uzyskały rezultat 35,228 i pokonały Czeszki. Był to najlepszy wynik tej fazy rywalizacji, więc nasze sprinterki awansowały do finału, w którym zmierzyły się z Brytyjkami Emmą Finucane i Charlotte Robinson. W wyścigu o złoty medal Polki pojechały znakomicie, uzyskując czas 34,718 i pewnie wygrały z reprezentantkami Wielkiej Brytanii.

Sprint drużynowy juniorek – kwalifikacje

Sprint drużynowy juniorek – pierwsza runda

Sprint drużynowy juniorek – finały

Szansę na złoty medal miała także drużyna juniorów. Konrad Burawski, Szymon Welens i Mateusz Sztrauch wygrali kwalifikacje z czasem 46,037. W pierwszej rundzie Polacy pokonali Hiszpanów, osiągając rezultat 45,684. W finale z Niemcami (Kruse, Drescher, Jager) pojechali w czasie 45,756 i przegrali o ponad 2 dziesiąte części sekundy. Polscy sprinterzy zdobyli dla naszego kraju pierwszy srebrny medal.

Sprint drużynowy juniorów – kwalifikacje

Sprint drużynowy juniorów – pierwsza runda

Sprint drużynowy juniorów – finały

Rok temu na mistrzostwach w Aigle Marta Jaskulska zdobyła 3 medale w kategorii juniorskiej, w tym w wyścigu eliminacyjnym. Dzisiaj w rywalizacji do lat 23 zajęła 15. miejsce, odpadając jako trzecia. Wygrała Letizia Paternoster przed Marią Martins i Shari Bossuyt.

Wyścig eliminacyjny kobiet do lat 23 – finał

Wśród mężczyzn triumfował Jules Hesters, pokonując w decydującej rywalizacji Miguela do Rego Pereirę. Bartosz Rudyk długo utrzymał się w rywalizacji i zajął 6. miejsce.

Wyścig eliminacyjny mężczyzn do lat 23 – finał

Rozdano także medale w scratchu juniorów. Cztery czołowe miejsca zajęli kolarze, którzy nadrobili okrążenie. Byli to: Denis Denisov, Tim Walfer, Raul Garcia Pierna i Mykyta Yakovlev. Dawid Wiśniewski zakończył wyścig na 7. pozycji.

Scratch juniorów – finał

Daniel Staniszewski (4:23.889) i Damian Sławek (4:24.222) zajęli odpowiednio 9. i 10. miejsce w kwalifikacjach wyścigu indywidualnego na 4 kilometry. W finale Felix Gross wygrał z Ivanem Smirnovem, a brązowy medal wywalczył Lev Gonov.

Wyścig indywidualny mężczyzn do lat 23 – kwalifikacje

Wyścig indywidualny mężczyzn do lat 23 – finały

Wśród pań w wyścigu indywidualnym na 3 kilometry mistrzynią Europy została Franziska Brausse, która w finale wygrała z Vittorią Guazzini. Oliwia Majewska (3:51.195) była 16., a Karolina Lipiejko (3:54.990) 17.

Wyścig indywidualny kobiet do lat 23 – kwalifikacje

Wyścig indywidualny kobiet do lat 23 – finały

Rozegrano także kwalifikacje w wyścigach drużynowych juniorów. Dawid Pluta, Radosław Frątczak, Michał Gałka i Kacper Majewski uzyskali czas 4:09,206 i zajęli 3. miejsce. W pierwszej rundzie pojadą z Brytyjczykami. Polska drużyna juniorek nie wystartowała.

Wyścig drużynowy juniorów – kwalifikacje

Wyścig drużynowy juniorek – kwalifikacje

Poprzedni artykułSkład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy młodzieżowców i juniorów
Następny artykułGent 2019: Złoto sprinterek i brąz Darii Pikulik