Marlena Karwacka i Nikola Sibiak zdobyły złoty medal w sprincie drużynowym do lat 23 na mistrzostwach Europy w Gent. Brąz w scratchu w tej samej kategorii wywalczyła Daria Pikulik. Tym samym zawodniczki do lat 23 powiększyły polski dorobek medalowy wywalczony wczoraj przez juniorów.

Wczoraj polska drużyna sprinterek triumfowała wśród juniorek. Dzisiaj po zwycięstwo sięgnęły Marlena Karwacka i Nikola Sibiak. W kwalifikacjach Polki triumfowały z czasem 34.400. W pierwszej rundzie nasze sprinterki pojechały w czasie 34.045 i o 2 sekundy pokonały Ukrainki. Wynik Polek był najlepszy w tej fazie zawodów. W finale Karwacka i Sibiak spotkały się z Holenderkami – Hetty van de Wouw i Steffie van der Peet. Polki przekroczyły barierę 34 sekund – 33.870 i wygrały o blisko 2 dziesiąte części sekundy.

Sprint drużynowy kobiet do lat 23 – kwalifikacje

Sprint drużynowy kobiet do lat 23 – pierwsza runda

Sprint drużynowy kobiet do lat 23 – finały

Medalu nie zdobyła drużyna sprinterów w składzie: Mateusz Miłek, Daniel Rochna i Cezary Łączkowski. W kwalifikacjach Polacy uzyskali czas 45.404 i zajęli 6. miejsce. Po porażce w pierwszej rundzie z Rosjanami z wynikiem 44.997, nasi kolarze zostali sklasyfikowani na tej samej pozycji. W finale triumfowali Holendrzy w mocnym składzie: van der Wijst, Lavreysen i Ligtlee. Pomarańczowi uzyskali wynik 43.783 i o ponad 2 dziesiąte sekundy wygrali z Francuzami (Landerneau, Vigier, Helal).

Sprint drużynowy mężczyzn do lat 23 – kwalifikacje

Sprint drużynowy mężczyzn do lat 23 – pierwsza runda

Sprint drużynowy mężczyzn do lat 23 – finały

Daria Pikulik zdobyła pierwszy dla naszego kraju medal w kategorii do lat 23. Reprezentantka Polski zajęła 3. miejsce w scratchu, który został rozegrany wcześniej niż finały sprintu. Wygrała Daria Malkowa. Rosjanka jako jedyna nadrobiła okrążenie. Na finiszu o drugie miejsce Pikulik przegrała z Oskaną Kliachiną.

Scratch kobiet do lat 23 – finał

Radosław Frątczak był blisko zdobycia medalu w wyścigu eliminacyjnym juniorów. Polak uplasował się na 4. miejscu. Triumfował Niemiec Tim Torn Teutenberg. W wyścigu juniorek Zuzanna Olejniczak była 8., a wygrała Holenderka Daniek Hengeveld.

Wyścig eliminacyjny juniorów – finał

Wyścig eliminacyjny juniorek – finał

Scratch młodzieżowców wygrał Moritz Malcharek. Niemiec nadrobił aż dwie rundy. Po jednym okrążeniu nadrobili Daniel Babor i Aurelien Costeplane, którzy uzupełnili podium. Filip Prokopyszyn zajął 6. miejsce.

Scratch mężczyzn do lar 23 – finał

Konstantinos Livanos triumfował w wyścigu na kilometr juniorów z wynikiem 1:01,825. Oprócz Greka medale zdobyli Daan Kool (1:01,827) i Matteo Bianchi (1:02,222). Szymon Welens (1:06,774) zajął 20. miejsce, a Krzysztof Patora (1:07,230) był 21.

Wyścig na kilometr juniorów – finał

Polska drużyna juniorów w składzie: Dawid Pluta, Radosław Frątczak, Michał Gałka i Kacper Majewski pojechała w pierwszej rundzie w czasie 4:10.512. Polacy przegrali z Brytyjczykami i zakończyli zawody na 5. miejscu. W finale Wielka Brytania wygrała z Rosją. Wśród juniorek triumfowały Włoszki. Polki nie startowały.

Wyścig drużynowy juniorów – pierwsza runda

Wyścig drużynowy juniorów – finały

Wyścig drużynowy juniorek – finaly

Rozpoczęła się rywalizacja w sprincie juniorek. W kwalifikacjach Nikola Seremak (11.724) zajęła 6. miejsce, a Natalia Nieruchalska (12.048) była 11. Najlepszy wynik – 11.515 – uzyskała Alessa Catriona Propster. W 1/8 finału Polki zmierzyły się ze sobą i lepsza okazała się Seremak. W sesji wieczornej odbyły się ćwierćfinały. Polska sprinterka wygrała 2:0 z Czeszką Veroniką Jabornikovą i w półfinale zmierzy się z Emmą Finucane.

Sprint juniorek – kwalifikacje

Sprint juniorek – 1/8 finału

Sprint juniorek – 1/4 finału

Rozegrano także kwalifikacje wyścigów drużynowych do lat 23. Damian Sławek, Bartosz Rudyk, Filip Prokopyszyn i Daniel Staniszewski uzyskali czas 4:01.159, który pozwolił im na zajęcie 4. pozycji. Kwalifikacje wygrali Rosjanie z wynikiem 3:58.975 i to z nimi Polacy pojadą w pierwszej rundzie. Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Marta Jaskulska i Patrycja Lorkowska zajęły 6. miejsce z wynikiem 4:33.465.