Sprint drużynowy kobiet był jedną z trzech konkurencji medalowych podczas czwartkowej rywalizacji na mistrzostwach świata w Glasgow. Rekord świata w finale ustanowiły Niemki, a Polki zajęły siódme miejsce.

Polskie sprinterki zdołały awansować do pierwszej rundy w rywalizacji drużynowej. W kwalifikacjach Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak uzyskały wynik 47,436 i zajęły 8. miejsce, ostatnie premiowane awansem. Znakomity czas – 46,072 – osiągnęły Lauren Bell, Sophie Capewell i Emma Finucane z Wielkiej Brytanii.

Brytyjki były rywalkami Polek w ostatnim wyścigu pierwszej rundy. Zgodnie z przewidywaniami znacznie lepsze okazały się reprezentantki gospodarzy. Polki prowadziły jedynie po zmianie otwierającej Marleny Karwackiej. Ostatecznie Brytyjki uzyskały czas 46,078, a Polki – 47,487.

W finale byliśmy świadkami ustanowienia rekordu świata. Lea Sophie Friedrich, Pauline Sophie Grabosch i Emma Hinze wykręciły fenomenalny rezultat – 45,848. W bardzo emocjonującym wyścigu o złoty medal pokonały Brytyjki o 75 tysięcznych sekundy. Brązowy krążek wywalczyły Chinki po pokonaniu Holenderek.

Wyniki – sprint drużynowy kobiet – kwalifikacje

Wyniki – sprint drużynowy kobiet – pierwsza runda

Wyniki – sprint drużynowy kobiet – finały

W czwartek rozegrano także finałowe zmagania w wyścigu indywidualnym kobiet. Najpierw odbyły się kwalifikacje, które zdecydowanie wygrała Chloe Dygert (3:17,713). Amerykanka pojechała o ponad dwie sekundy szybciej niż druga Franziska Brausse, która również awansowała do finału. Olga Wankiewicz zajęła 18. miejsce z wynikiem 3:37,277. W finale Dygert zdominowała wyścig i nawet dogoniła Brausse tuż przed metą, osiągając rezultat 3:17,542.

Wyniki – wyścig indywidualny kobiet – eliminacje

Wyniki – wyścig indywidualny kobiet – finały

Dzisiejsze zmagania na torze w Glasgow zakończył finał scratchu mężczyzn z udziałem Filipa Prokopyszyna. Na kilka okrążeń przed metą zaatakował Alex Vogel, ale finiszujący zawodnicy doścignęli Szwajcara. Triumfował Brytyjczyk William Tidball przed Japończykiem Kazushige Kubokim oraz Belgiem Tuurem Densem. Filip Prokopyszyn nie ukończył wyścigu.

Wyniki – scratch mężczyzn

Znakomicie w kwalifikacjach sprintu zaprezentowali się Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski. Polacy uzyskali trzeci czas – 42,916 – i byli wolniejsi jedynie od Holendrów i Australijczyków. Mamy nadzieję, że nasi sprinterzy utrzymają wysoką formę do jutra, kiedy odbędą się wyścigi pierwszej rundy i finały.

Wyniki – sprint drużynowy mężczyzn – kwalifikacje

W kwalifikacjach wyścigu drużynowego zabrakło reprezentantów Polski. Najszybciej pojechali Duńczycy (Niklas Larsen, Carl-Frederik Bevort, Lasse Leth i Frederik Madsen), którzy pokonali 4 kilometry w 3:46,816. Drugie miejsce zajęli Nowozelandczycy z czasem 3:49,113, a trzecie z rezultatem 3:50,408 Włosi w składzie mistrzów olimpijskich i rekordzistów świata – Consonni, Ganna, Lamon i Milan.