fot. Sprint Cycling Agency / UEC

Już w środę na torze w Glasgow w kwalifikacjach startowali parakolarze. W czwartek zostaną rozdane pierwsze medale na mistrzostwach świata.

Pierwszy dzień rywalizacji przebiegł pod znakiem kwalifikacji w konkurencjach parakolarskich. Z dobrej strony w wyścigu klasy B pokazały się Dominika Putyra i Anna Rząsowska, które zajęły piąte miejsce. Ten dzień został określony przez organizatorów w programie jako zerowy. Dlatego, że pierwsze finały odbędą się w czwartek.

O 10:30 rozpoczną się kwalifikacje w wyścigu drużynowym mężczyzn. Niestety, w gronie 15 zespołów nie ma reprezentacji Polski. Później przyjedzie czas na eliminacje w sprintach drużynowych. O jak najlepszy czas postarają się medalistki z Pucharu Narodów w Miltonie – Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak. Polki pojadą jako dziesiąte z 14 ekip. Kolejna runda oraz finały również zaplanowane są na czwartek.

Liczymy także na dobry występ naszych sprinterów, którzy pierwszego dnia wystartują jedynie w kwalifikacjach. Dokończenie rywalizacji w tej konkurencji zaplanowane jest na piątek. Polacy, czyli zespół numer 11 na liście startowej pojedzie w zestawieniu – Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski. Nasz zespół rozpocznie szerokie grono kandydatów do podium, które zamkną Holendrzy i broniący tytułu Australijczycy.

Oprócz sprintu drużynowego kobiet medale zostaną rozdane w dwóch innych konkurencjach. Do rywalizacji staną zawodniczki w wyścigu indywidualnym – kwalifikacje przed 14:00 i finały przed 21:00. Olga Wankiewicz pojedzie w siódmym z 12 duetów, razem z Nowozelandką Samanthą Donnelly. Do wyścigów medalowych awansuje najlepsza czwórka.

Dzień zakończy się finałem scratchu mężczyzn, zaplanowanym na 21:27 czasu polskiego. W stawce jeden reprezentant Polski – Filip Prokopyszyn. Scratch (dystans 15 kilometrów) to wyścig, w którym możliwych jest wiele wariantów, więc o medale mogą powalczyć praktycznie wszyscy. Wśród faworytów są: Holender Roy Efting-Bloem, Francuz Donovan Grondin, Niemiec Tim Torn Teutenberg, Hiszpan Albert Torres i Brytyjczyk William Tidball.

Lista startowa – Wyścig drużynowy mężczyzn

Lista startowa – Sprint drużynowy kobiet

Lista startowa – Sprint drużynowy mężczyzn

Lista startowa – Wyścig indywidualny kobiet

Lista startowa – Scratch mężczyzn

3 sierpnia (czwartek)

10:30 Kwalifikacje wyścigu drużynowego mężczyzn
12:09 Kwalifikacje sprintu drużynowego kobiet
12:53 Kwalifikacje sprintu drużynowego mężczyzn
13:49 Kwalifikacje wyścigu indywidualnego kobiet
15:09 Kwalifikacje wyścigu na kilometr WB
15:45 Kwalifikacje wyścigu na 500 metrów WC5
16:06 OM1 wyścig na 200 metrów MC4

18:45 Finały wyścigu indywidualnego na 3 kilometry WC3
18:59 Finały wyścigu indywidualnego na 4 kilometry MC4
19:13 Finały na 500 metrów WC5
19:28 Finały wyścigu indywidualnego na 3 kilometry MC1
19:42 Finały wyścigu na kilometr WB
20:03 Pierwsza runda sprintu drużynowego kobiet
20:16 Finały wyścigu indywidualnego na 4 kilometry MB
20:30 Finał scratch MC5
20:50 Finały wyścigu indywidualnego kobiet
21:05 Finały wyścigu indywidualnego na 3 kilometry MC2
21:19 Finały sprintu drużynowego kobiet
21:27 Finał scratch mężczyzn

Poprzedni artykułGlasgow 2023: Polacy przed mistrzostwami świata
Następny artykułGlasgow 2023: Rekord świata niemieckich sprinterek, Polki siódme
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.