Za nami drugi dzień mistrzostw Starego Kontynentu w szwajcarskim Grenchen. Ponownie szczęśliwy dla Polaków! Tym razem nasze medalowe konto zasilił brązowy krążek Patryka Rajkowskiego w wyścigu na 1 kilometr ze startu zatrzymanego. Bardzo blisko podium, bo na czwartym miejscu, znaleźli się Daniel Staniszewski w wyścigu punktowym oraz Nikol Płosaj w wyścigu eliminacyjnym.

Wyścig punktowy mężczyzn

Po niesamowicie emocjonującym wyścigu reprezentant Polski Daniel Staniszewski zajął świetną 4. lokatę. Zawodnik HRE Mazowsze Serce Polski walczył ile sił i na ostatnich rundach był bardzo blisko wywalczenia medalu. Niestety nie powiodło się to. Złoto wywalczył kolarz Groupama – FDJ – Francuz Benjamin Thomas, srebro Portugalczyk Iuri Leitao, natomiast brąz powędrował na szyje Rosjanina Vlasa Shichkina.

Wyniki

Wyścig eliminacyjny kobiet

Polskę reprezentowała Nikol Płosaj. Nasza zawodniczka zanotowała zjawiskowy występ popisując się swoją mocą i sprytem. Płosaj naprawdę otarła się o medal. Niestety odpadła jako czwarta zawodniczka od końca. Mistrzynią Europy została Francuzka Valentina Fortin, srebro wywalczyła popularna Włoszka Letizia Paternoster, brąz pada łupem Wielkiej Brytanii a konkretniej na swoje konto dopisuje go Neah Evans.

Wyniki

Sprint kobiet (fazy do 1/4 finału włącznie)

Na starcie kwalifikacji do sprintu kobiet stanęła jedna Polka – Nikola Sibiak. Zawodniczka na co dzień trenująca w barwach klubu z Darłowa pokonała 200 metrów z najazdu lotnego w czasie 11.285. Dało to 15. miejsce i awans do 1/8 finału. W kolejnej fazie Nikoli przyszło zmierzyć się z dużo bardziej utytułowaną rywalką z Francji – Mathilde Gros i niestety na tym etapie Polka pożegnała się z europejskim czempionatem. Do półfinałów awansowały: Sophie Lea Friedrich (Niemcy), Mathilde Gros (Francja), Olena Starikova (Ukraina) oraz Shanne Braspennincx (Holandia).

Wyniki

Wyścig drużynowy kobiet

W 1. rundzie Polki w składzie: Karolina Karasiewicz, Karolina Kumięga, Nikola Wielowska oraz Wiktoria Pikulik stanęły naprzeciw reprezentacji Rosji. Nasze zawodniczki pokonały cztery kilometry w czasie 4:27.492, co niestety nie pozwoliło pokonać rywalek ze wschodu. Polki sklasyfikowane zostały jako siódma drużyna Europy. Mistrzyniami zostały Niemki (4:13.489), drugą ekipą Starego Kontynentu możemy nazywać Włoszki (4:20.923), trzecie były Irlandki (4:21.264)

Wyniki

Wyścig drużynowy mężczyzn

W 1. rundzie Polacy w składzie: Alan Banaszek, Bartosz Rudyk, Szymon Krawczyk, Daniel Staniszewski rywalizowali z reprezentacją Niemiec. Nasi zawodnicy uzyskali rezultat 3:57.780, ale niestety przegrali z naszymi zachodnimi sąsiadami o ponad cztery sekundy. Ostatecznie taki czas dał Polakom 6. miejsce. Złoty medal zdobyli Duńczycy (3:51.382), druga lokata to kadra Szwajcarii (3:52.646), trzeci byli Brytyjczycy (3:55.595).

Wyniki

Jazda na czas na 1km mężczyzn

Do kwalifikacji przystąpiło dwóch Polaków: Filip Prokopyszyn i Patryk Rajkowski. Nasz młodszy reprezentant wracając po kontuzji złamanego obojczyka pojechał czas 1:03.961 co dało mu 20. lokatę. Rajkowski za to popisał się doskonałym przejazdem, który poskutkował drugim rezultatem kwalifikacji – 59.502 oraz, co jasne, pewnym awansem do finału. Szybciej pojechał tylko Holender Jeffrey Hoogland – 58.286 (najszybszy wynik w historii na poziomie morza). W finale Polak pokonał cztery okrążenia toru w 59.890 co dało mu brązowy medal. Srebro powędrowało do aktualnego mistrza świata w tej konkurencji – Sama Ligtlee (59.767), a złoto do Jeffreya Hooglanda, który czasem 58.016 ponownie pojechał najszybciej w historii na poziomie morza.