fot. Sprint Cycling Agency / UEC

Poznaliśmy skład reprezentacji Polski na nadchodzące mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym, które odbędą się od 8 do 12 lutego. W szwajcarskim Grenchen zobaczymy 9 Polaków i 10 Polek.

Pojutrze rozpocznie się pierwsza duża impreza torowa w sezonie 2023, która rozpocznie kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – będą to mistrzostwa Europy, które, podobnie jak przed dwoma laty, odbędą się na welodromie w Grenchen. Do Szwajcarii wybiera się 19-osobowa reprezentacja Polski, wśród których znajdą się medalistki ubiegłorocznych mistrzostw Europy, rozegranych w Monachium.

Na podium stawały wtedy: Urszula Łoś, Nikola Sibiak, Marlena Karwacka (srebro, sprint drużynowy; Urszula Łoś zdobyła również srebro w keirinie), Daria Pikulik (brąz, omnium) i Nikola Wielowska (brąz, scratch).

Reprezentacja Polski ma dobre wspomnienia z Grenchen, gdzie jak dotąd rozegrano dwie edycje mistrzostw Europy – w 2015 i 2021 roku. W pierwszej z nich Biało-Czerwoni zdobyli 5 medali – krążki zawisły między innymi na szyjach Wojciecha Pszczolarskiego (złoto, wyścig punktowy) i Rafała Sarneckiego (srebro, sprint drużynowy), którzy staną na starcie tegorocznej imprezy.

Dwa lata temu Polki i Polacy czterokrotnie stawali na podium. W omnium triumfował Alan Banaszek, który w tym roku nie wystartuje w mistrzostwach Europy, a oprócz tego brązowe medale zdobyli: Daria Pikulik (brąz, scratch), Maciej Bielecki, Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk i Daniel Rochna (brąz, sprint drużynowy; Patryk Rajkowski zdobył też brąż w kilometrowej jeździe na czas).

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy (8-12.02):
  • Sprint mężczyźni: Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski, Rafał Sarnecki
  • Sprint kobiety: Marlena Karwacka, Urszula Łoś, Paulina Petri, Nikola Sibiak
  • Średni dystans mężczyźni: Kacper Majewski, Filip Prokopyszyn, Wojciech Pszczolarski, Bartosz Rudyk, Szymon Sajnok
  • Średni dystans kobiety: Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz

Listy zgłoszeń do mistrzostw Europy

Poprzedni artykułGrenchen 2023: Opublikowano listy zgłoszeń do mistrzostw Europy
Następny artykułGrenchen 2023: Program transmisji telewizyjnych
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.