fot. Polski Związek Kolarski

Już na przełomie lutego i marca 2019 roku polscy kolarze torowi ponownie staną przed szansą powiększenia dorobku medalowego mistrzostw świata, i to przed własną publicznością – w Pruszkowie. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie historię biało-czerwonych sukcesów na imprezie tej rangi. 

Jako pierwszy polski medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym do historii przeszedł zawodnik klubu Włókniarz Łódź Wacław Latocha, który w 1967 roku zdobył srebro w wyścigu na jeden kilometr (w Amsterdamie).

Z kolei pierwszym powojennym polskim mistrzem świata został w 1973 roku Janusz Kierzkowski, który na welodromie w hiszpańskim San Sebastián był najszybszy w wyścigu na jeden kilometr ze startu zatrzymanego.

Następnie, w latach 1975 oraz 1976 złoty medal na mistrzostwach świata zdobywał tandem Benedykt Kocot/Janusz Kotliński. Kocot zmienił wówczas partnera z Andrzeja Beka na Kotlińskiego właśnie – dotychczas swojego rywala. Jednak co ciekawe, mistrzowski tytuł z 1975 roku anulowano, ponieważ Benedykt Kocot nie stawił się do obowiązkowej kontroli antydopingowej. Przy okazji warto odnotować, że dyscyplina ta była rozgrywana na światowym czempionacie do 1994 roku.

Następnie w 2001 roku podczas Mistrzostw Świata w Antwerpii brązowy medal w wyścigu ze startu zatrzymanego na 1 kilometr zdobył Grzegorz Krejner. Na kolejny krążek trzeba było czekać do 2006 roku, kiedy to Rafał Ratajczyk wywalczył srebro w wyścigu punktowym. W 2007 roku, Ratajczyk ponownie zdobył medal – tym razem brąz w scratchu.

Najbardziej utytułowaną polską kolarką torową jeśli idzie o mistrzostwa świata jest rzecz jasna Katarzyna Pawłowska, która mimo wciąż młodego wieku (29 lat) może pochwalić się dwoma złotymi medalami w scratchu (2012 rok w Melbourne oraz w 2013 roku w Mińsku), srebrem również w scratchu w 2014 roku w Cali, a także złotem w wyścigu punktowym w 2016 roku w Londynie.

Na Lee Valley VeloPark wicemistrzostwo świata zdobyła także Małgorzata Wojtyra w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Polka uległa wówczas jedynie Australijce Rebecce Wiasak. Brąz zdobyła Kanadyjka Annie Foreman-Mackey.

Czasy nam najwspółcześniejsze przyniosły dwie tęczowe koszulki. W 2017 roku w Hong Kongu w scratchu triumfował Adrian Tekliński, a w tym roku w omnium najlepszy był Szymon Sajnok (Apeldoorn, Holandia).

Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym rozgrywane są już od 115 (!) lat, bowiem pierwsze zawody tej rangi odbyły się w 1893 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Polska w tabeli medalowej wszech czasów zajmuje dwudzieste miejsce z dwudziestoma dwoma medalami.

Źródła: pruszkow2019.pl, Wikipedia

Poprzedni artykułŚwiąteczna lista rzeczy „naj” Katie Archibald
Następny artykułAmatorzy na torze – zapraszamy na WroWelo Camp 2019
Marta Wiśniewska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.