Filip Prokopyszyn zdobył srebrny medal w scratchu podczas pierwszego dnia zmagań w kolarstwie torowym na Igrzyskach Europejskich w Mińsku. Blisko medalu były Marlena Karwacka i Urszula Łoś, które zajęły 4. miejsce w sprincie drużynowym.

Filip Prokopyszyn potwierdził swój duży talent w wyścigu scratch. Dystans liczył 60 okrążeń. Do finiszu nikt nie zdołał nadrobić okrążenia. Reprezentant Polski jechał bardzo aktywnie. Wszystko rozstrzygnęło się na finiszu. Na nim Prokopyszyn zajął 2. miejsce tuż za Christosem Volikakisem.

Scratch mężczyzn – finał

W kwalifikacjach sprintu drużynowego Urszula Łoś i Marlena Karwacka zajęły 2. miejsce z czasem 33,645. Szybciej pojechały jedynie Ekaterina Rogovaia i Anastasiia Voinova z wynikiem 33,196. W pierwszej rundzie Karwacka i Łoś zmierzyły się z Hiszpankami Tanią Calvo Barbero i Heleną Casas Roige. Polki nie tylko pokonały rywalki, ale także osiągnęły świetny rezultat – 33,409.Był to rekord Polski.

Rekordowy czas Polek był trzeci w pierwszej rundzie. Tym samym Polki w walce o brązowy medal zmierzyły się z Holenderkami Kyrą Lamberink i Shanne Braspennickx. Nasze sprinterki ustanowiły kolejny rekord Polski. Polki osiągnęły wynik 33,393. Jednak Holenderki uzyskały rezultat 33,317 i sięgnęły po brązowy medal. Złoto trafiło do Rosjanek Darii Shmelevej i Anastasii Voinovej.

Sprint drużynowy kobiet – kwalifikacje

Sprint drużynowy kobiet – pierwsza runda

Sprint drużynowy kobiet – finały

Drużyna mężczyzn nie zaliczy dzisiejszego startu do udanych. W kwalifikacjach Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel pojechali w czasie 44,092. Dało to 7. miejsce i w pierwszej rundzie Polacy zmierzyli się z Brytyjczykami. Nasi kolarze wyraźnie przegrali i ostatecznie zajęli 7. pozycję.

Po złoty medal sięgnęli Holendrzy, którzy byli bezdyskusyjnie najlepsi w dzisiejszych zawodach. W finale Roy van den Berg, Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland pojechali w czasie 42,385 i wygrali z Francuzami. Brąz wywalczyli Brytyjczycy.

Sprint drużynowy mężczyzn – kwalifikacje

Sprint drużynowy mężczyzn – 1. runda

Sprint drużynowy mężczyzn – finały

W wyścigu punktowym Polskę reprezentowała Nikol Płosaj. Polka zaprezentowała się z dobrej strony i zdobyła 8 punktów, co pozwoliło jej na zajęcie 8. pozycji. W połowie wyścigu rundę nadrobiły Verena Eberhardt i Jarmila Machacowa. Austriaczka długo prowadziła, ale w końcówce 20 punktów za nadrobione okrążenie zdobyła Ganna Solowei. Ukrainka wygrała z dorobkiem 30 punktów i wyprzedziła o 3 punkty Eberhardt oraz o 5 punktów Machacową.

Wyścig punktowy – finał

Pierwszego dnia torowych zmagań w Mińsku rozegrano także eliminacje wyścigów drużynowych. Katarzyna Pawłowska, Justyna Kaczkowska, Karolina Karasiewicz i Nikol Płosaj zajęły 3. miejsce z czasem 4:26,825. Najlepsze były Włoszki z wynikiem 4:20,108. Reprezentacja Polski mężczyzn była piąta z czasem 4:02,061. Polacy jechali w składzie: Daniel Staniszewski, Szymon Krawczyk, Filip Prokopyszyn i Damian Sławek. Kwalifikacje wygrali Rosjanie (3:55,201).