Drugi dzień zmagań w kolarstwie torowym na Igrzyskach Europejskich w Mińsku i drugi medal. Polki zdobyły brąz w wyścigu drużynowym. Blisko podium były także Justyna Kaczkowska w scratchu i Urszula Łoś w keirinie.

W sesji przedpołudniowej rozegrano wyścigi pierwszej rundy. Katarzyna Pawłowska, Justyna Kaczkowska, Karolina Karasiewicz i Nikol Płosaj osiągnęły wynik 4:26,867 i wyraźnie przegrały z Brytyjkami. Polki awansowały do wyścigu o brązowy medal, w którym zmierzyły się z Białorusinkami. Początek był wyrównany, ale później nasze zawodniczki uzyskały dużą przewagę. Polki uzyskały czas 4:25,906, a Białorusinki (Palina Piwawarawa, Aksana Salaujewa, Ina Sawenka i Karalina Sawenka) 4:29,062. W wyścigu o mistrzostwo igrzysk Włoszki (Elisa Balsamo, Martina Alzini, Marta Cavalli, Letizia Paternoster) wygrały z Brytyjkami (Jessica Roberts, Megan Barker, Jennifer Holl i Josie Knight). Reprezentantki Italii uzyskały rezultat 4:18,695, a Brytyjki 4:21,173.

Wyścig drużynowy kobiet – pierwsza runda

Wyścig drużynowy kobiet – finały

Dzisiaj miały miejsce także decydujące rozstrzygnięcia w wyścigu drużynowym mężczyzn. W pierwszej rundzie Polacy (Daniel Staniszewski, Szymon Krawczyk, Filip Prokopyszyn i Damian Sławek) wygrali z Ukraińcami. Czas 4:00,009 nie pozwolił im walczyć o medale. W finale Rosjanie wygrali z Włochami, a brązowy medal wywalczyli Szwajcarzy.

Wyścig drużynowy mężczyzn – pierwsza runda

Wyścig drużynowy mężczyzn – finały

Na starcie keirinu stanęły Urszula Łoś i Marlena Karwacka. Pierwsza runda nie była udana dla naszych zawodniczek. Łoś zajęła 3. miejsce, a Karwacka była 6. w swoim wyścigu i Polki musiały jechać w repasażu. W tej fazie rywalizacji Łoś i Karwacka pojechały w tym samym biegu, który wygrała Łoś. Tym samym awansowała do półfinału. Walka o finał była bardzo zacięta do samego końca. Urszula Łoś nieznacznie wyprzedziła Nicky Degrendele i zajęła 3. miejsce.

W finale Urszula Łoś finiszowała na 5. pozycji. Wygrała Simone Krupeckaite przed Shanne Braspennincx i Darią Shmelevą.

Keirin kobiet – pierwsza runda

Keirin kobiet – repasaże

Keirin kobiet – półfinały

Keirin kobiet – finały

W scratchu wystartowała Justyna Kaczkowska. Na 10 okrążeń przed metą zaatakowała Daria Klimowa. Rosjanka została dogoniona na ostatniej rundzie przez Justynę Kaczkowską, która zdecydowała się na długi finisz. Niestety, Polka zakończyła wyścig na 4. pozycji z niewielką stratą do pozycji medalowej. Wygrała Kirsten Wild przed Martiną Fidanzą i Hanną Tserakh.

Scratch kobiet – finał

Mężczyźni w konkurencjach sprinterskich po rywalizacji drużynowej przystąpili do sprintu indywidualnego. Wszystko rozpoczęło się od kwalifikacji na 200 metrów. Wygrał je Jeffrey Hoogland (9,448) przed Harriem Lavreysenem (9,628) i Mateuszem Rudykiem (9,700). Rafał Sarnecki (10,128) zajął 16. miejsce. Wszyscy awansowali dalej, a Hoogland i Lavreysen nie musieli startować w 1/32 finału. W tej fazie zmagań Rudyk pokonał Sergeya Omelchenkę, a Sarnecki awansował po relegacji Pavla Kelemena.

W 1/16 finału Rudyk nie dał szans Juanowi Peralcie, a Sarnecki musiał uznać wyższość Jasona Kenny’ego. Polak wykorzystał jednak drugą szansę, czyli repasaż, w którym pokonał Sandora Szalontaya. W 1/8 finału byliśmy świadkami dwóch pojedynków polsko-rosyjskich. Stan tej rywalizacji można było określić na remisowy. Mateusz Rudyk okazał się lepszy od Pawła Jakuszewskiego, a Rafał Sarnecki przegrał z Denisem Dmitrevem. W ćwierćfinale pojedzie tylko Rudyk, bo Sarnecki zajął 3. miejsce w repasażu. Brązowy medalista mistrzostw świata w ćwierćfinale pojedzie z Quentinem Caleyronem.