Zakończyła się rywalizacja w kolarstwie torowym na Igrzyskach Europejskich w Mińsku. Ostatniego dnia zmagań Daniel Staniszewski zdobył brązowy medal w omnium.

W omnium wystartował Daniel Staniszewski. Reprezentant Polski znakomicie rozpoczął rywalizację od zwycięstwa w scratchu. Polak wyprzedził Christosa Volikakisa i Jan Willema van Schipa. W wyścigu tempowym Staniszewski zdobył 2 punkty i zajął 6. miejsce. Wygrał Thery Schir z dorobkiem 20 punktów. Szwajcar został nowym liderem omnium, a Polak spadł na 3. miejsce.

W wyścigu eliminacyjnym triumfował Jan Willem van Schip, który w finale pokonał Schira. Daniel Staniszewski zajął 4. miejsce. Po 3 konkurencjach liderem był van Schip z dorobkiem 114 punktów. Schir tracił 2 punkty, a trzeci Staniszewski 10 punktów.

Już na początku finałowego wyścigu okrążenie nadrobił Jan Willem van Schip. Holender prawie zapewnił już sobie złoty medal. Daniel Staniszewski jechał spokojnie, ale w najważniejszym momencie znalazł się w piątce kolarzy, którzy nadrobili okrążenie. Wcześniej punkty na lotnych premiach zdobywał Christos Volikakis, który dogonił Polaka w klasyfikacji. Jednak 20 punktów za zdublowanie peletonu dało Staniszewskiemu brązowy medal z wynikiem 126 punktów. Wygrał van Schip (178 pkt.) przed Therym Schirem (144 pkt.).

Omnium mężczyzn – scratch

Omnium mężczyzn – wyścig tempowy

Omnium mężczyzn – wyścig eliminacyjny

Omnium mężczyzn – wyścig punktowy

Omnium mężczyzn – klasyfikacja generalna

Wczoraj Krzysztof Maksel zajął 3. miejsce w wyścigu na kilometr ze startu zatrzymanego. Dzisiaj w keirinie miał szansę na wywalczenie drugiego medalu na igrzyskach. W pierwszej rundzie Polak finiszował na drugim miejscu za Quentinem Lafarguem. Patryk Rajkowski w swoim wyścigu był szósty. Drugi z Polaków odpadł w repasażu.

Maksel bezpośrednio awansował do półfinału. W nim po świetnej walce zajął 3. miejsce i wszedł do finału. Polski kolarz finiszował za Rayanem Helalem i Denisem Dmitrivem. W finale znaleźli się także: Harrie Lavreysen, Tomas Babek i Juan Peralta.

Finał był bardzo emocjonujący. Niestety, upadek zanotowali Juan Peralta i Tomas Babek. Krzysztof Maksel od razu po zjechaniu derny wyszedł na prowadzenie. W końcówce Polak został wyprzedzony przed Denisa Dmitrieva i finiszował na 4. miejscu. Wygrał Harrie Lavreysen przed Rayanem Helalem i Dmitrevem.

Keirin mężczyzn – pierwsza runda

Keirin kobiet – repasaże

Keirin mężczyzn – półfinały

Keirin mężczyzn – finały

Polki nie awansowały do finałowych wyścigów na dochodzenie. W kwalifikacjach Justyna Kaczkowska była 6. (3:40,320), a Oliwia Majewska 10. (3:44,923). Po złoty medal sięgnęła Tatiana Szarakowa, która uzyskała czas 3:32,045. W finale w pojedynku z Białorusinką szans nie miała Marta Cavalli.

Wyścig indywidualny kobiet – kwalifikacje

Wyścig indywidualny kobiet – finały

Julita Jagodzińska i Nikola Sibiak nie zakwalifikowały się do finału na 500 metrów ze startu zatrzymanego. Polki uplasowały się odpowiednio na 11. (35,052) i 12. (35,366) miejscu. Kwalifikacje wygrała Daria Shmeleva z czasem (33,395). W finale Rosjanka pojechała jeszcze szybciej i wygrała z czasem 33,209. Drugie miejsce zajęła Olena Starikowa (33,389), a trzecia była Miriam Vece (34,151).

500 metrów ze startu zatrzymanego – kwalifikacje

500 metrów ze startu zatrzymanego – finały

Mistrzynią Igrzysk Europejskich w sprincie została Anastasiia Voinova. W finale Rosjanka wygrała 2:0 z Mathilde Gros. Kolejny medal do kolekcji zdobyła także Shmevela, która w wyścigu o brązowy medal pokonała 2:1 Shanne Braspennicx.

Sprint kobiet – 1/4 finału

Sprint kobiet – 1/2 finału

Sprint kobiet – finały

Madison wygrały Jessica Roberts i Megan Barker. Reprezentantki Wielkiej Brytanii zdobyły 44 punkty i wyprzedziły o 4 oczka Holenderki (Kirsten Wild i Amber van der Hulst) oraz o 5 punktów Rosjanki (Diana Klimowa i Mariia Novolodskaia). Karolina Karasiewicz i Nikol Płosaj straciły dwa okrążenia i zajęły 11. miejsce.

Madison kobiet – finał

Poprzedni artykułIgrzyska Europejskie 2019: Czwarte miejsca Mateusza Rudyka i Szymona Krawczyka
Następny artykułWojciech Ziółkowski z godzinnym rekordem Polski!