Wczoraj w Pruszkowie rozpoczęły się tegoroczne mistrzostwa Polski w kolarstwie torowym. Zawodniczki i zawodnicy walczyli o medale w konkurencjach drużynowych, a także w scratchu i wyścigu punktowym.

Sprint drużynowy

Jak to w imprezach mistrzowskich często bywa, pierwszego dnia rywalizowano w konkurencjach drużynowych, w tym w sprincie. W zmaganiach elity kobiet najlepsze okazały się zawodniczki LARK Ziemia Darłowska – Marlena Karwacka, Nikola Sibiak i Natalia Nieruchalska (50,77 s) – pokonując w finałowym biegu Urszulę Łoś, Natalię Walecką i Nikolę Jankowską z ALKS STAL Ocetic-Iglotex Grudziądz (51,22 s). Podium uzupełniły Paulina Petri, Natalia Wężyk i Matylda Głowacka (KS SUUS Społem Łódź; 52,91 s).

Rywalizację mężczyzn zdominowali zawodnicy ALKS STAL Ocetic-Iglotex Grudziądz, którzy uplasowali się na pierwszym i trzecim miejscu. Koszulki mistrzowskie założyli: Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel i Rafał Sarnecki (44,73 s), pokonując w finale Mateusza Przymusińskiego, Patryka Rajkowskiego i Eryka Pacholca z UKS TFP Jedynka Kórnik (47,10 s). Brązowy medal zdobyli Tomasz Dobrzyński, Gracjan Dąbrowski i Radosław Laskowski (47,08 s).

Wyniki: elita kobiet, elita mężczyzn

Drużynowy wyścig na dochodzenie

Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali też na dystansie czterech kilometrów w drużynowych wyścigach na dochodzenie. Mistrzami Polski w tej konkurencji zostali Adam Woźniak, Jakub Soszka, Kacper Majewski, Radosław Lewandowski i Damian Sławek (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier), którzy w biegu o złoto doścignęli kolarzy KK Tarnovia Tarnowo Podgórne (Radosław Frątczak, Julian Kot, Piotr Maślak, Karol Bochenek). Podium uzupełnili zawodnicy KLTC Konin – Dawid Migas, Konrad Waliniak, Filip Biernacki, Michał Rząca i Kamil Kudliński.

Wśród kobiet po złoto sięgnęły kolarki ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław (Olga Wankiewicz, Wiktoria Pikulik, Daria Pikulik, Nikol Płosaj; 4:24,900) które w finale pokonały zawodniczki TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team (Patrycja Lorkowska, Natalia Krześlak, Karolina Karasiewicz, Dorota Przęzak, Maja Wróblewska; 4:31,020). Na trzeciej pozycji uplasowała się młoda drużyna LARK Ziemia Darłowska (Sandra Schulz, Otylia Kubicka, Oliwia Sroczyńska, Kornelia Braun; 5:35,710).

Scratch

Po południu rozegrano też wyścigi scratch. W zmaganiach elity mężczyzn triumfował Dawid Migas (KLTC Konin), który nadrobił okrążenie nad resztą stawki. Srebro i brąz powędrowały do kolarzy KK Tarnovia Tarnowo Podgórne – Radosława Frątczaka i Juliana Kota. Wśród kobiet, złoty medal zdobyła Tamara Szalińska (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław), finiszując przed swoją zespołową koleżanką, Wiktorią Pikulik. Trzecie miejsce zajęła Natalia Krześlak (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team).

Wyniki: elita mężczyzn, elita kobiet

Wyścig punktowy

Pierwszego dnia mistrzostw Polski, na welodromie w Pruszkowie rywalizowali też juniorzy i juniorki młodsze. W tej kategorii wiekowej, o koszulki mistrzowskie walczono w wyścigu punktowym, a powędrowały one do Marcelego Pery (KTK Kalisz) i Kornelii Braun (LARK Ziemia Darłowska). W zmaganiach juniorów młodszych, Marceli Pera i Adam Bronakowski (WMKS Olsztyn) uzbierali po 48 punktów, jednak na ostatnim finiszu szybszy był pierwszy z nich i to on sięgnął po złoto mistrzostw Polski. Podium uzupełnił drużynowy kolega zwycięzcy, Patryk Goszczurny (47 punktów).

Wśród juniorek młodszych najlepsza była Kornelia Braun, która uzbierała 19 punktów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Oliwia Kępczyńska (ALKS STAL-Big Star-Huge Grudziądz; 14 punktów) i Oliwia Sroczyńska (LARK Ziemia Darłowska; 13 punktów).

Medale w wyścigu punktowym zostały rozdane też wśród kolarzy elity mężczyzn. Zmagania zdominował dwukrotny mistrz Europy elity w tej konkurencji, Wojciech Pszczolarski (TUFO Pardus Prostejov), dublując stawkę pięciokrotnie i gromadząc łącznie 117 punktów. Drugim kolarzem, który zdołał przekroczyć granicę 100 punktów, był Radosław Frątczak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne; 104), a na najniższym stopniu podium stanął Damian Sławek (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier; 90).

Wyniki: junior młodszy, juniorka młodsza, elita mężczyzn

Poprzedni artykułMarianna Hall i Filippo Ganna spróbują ustanowić i pobić rekordy godzinne
Następny artykułMistrzostwa Polski 2022: Wyniki drugiego dnia rywalizacji