Zakończył się kolejny dzień zmagań w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym Apeldoorn. Ponownie Biało-Czerwoni zdobyli dwa brązowe medale – Dominik Ratajczak zajął trzecie miejsce w wyścigu eliminacyjnym, a Nikola Seremak, Nikola Sibiak i Paulina Petri stanęły na podium w sprincie drużynowym.

Wyścig eliminacyjny juniorów

Brązowy medal w wyścigu eliminacyjnym zdobył Dominik Ratajczak. Wyżej od Polaka uplasowali się jedynie zwycięski Matyas Koblizek z Czech i Rosjanin Dmitri Dolzhikov.

Wyniki

Sprint drużynowy orliczek

Brązowy medal zdobyły też orliczki w sprincie drużynowym – Nikola Seremak, Nikola Sibiak, Paulina Petri – które w biegu o brąz uzyskały czas 49,251 s, dzięki czemu pokonały Niemki (Christina Sperlich, Alessa Katriona Propster, Katharina Albers; 49,382 s). Wyścig o złoto wygrały Rosjanki (Ksenia Andreeva, Serafima Grishina, Yana Tyschenko; 48,313 s), a drugie miejsce zajęły Brytyjki (Lauren Bell, Blaine Ridge Davies, Emma Finucane; 48,590 s).

Wyniki

Sprint drużynowy orlików

Polacy w składzie Mateusz Sztrauch, Konrad Burawski i Łukasz Kowal zakwalifikowali się do biegu o trzecie miejsce w sprincie drużynowym orlików, w którym zmierzyli się z reprezentantami Rosji (Daniil Komkov, Dmitry Nesterov, Pavel Rostov). W wyścigu o brąz Łukasza Kowala zastąpił Daniel Rochna.

Niestety Polacy, którzy osiągnęli czas 44,818 s, ulegli swoim rywalom (44,256 s) i zajęli czwartą pozycję. Złoto zdobyli Brytyjczycy (Alistair Fielding, Hamish Turnbull, Hayden Norris; 43,962 s), którzy w finale pokonali Niemców (Paul Schippert, Julien Jager, Anton Hohne; 44,522 s).

Wyniki

Drużynowy wyścig na dochodzenie juniorek

Tamara Szalińska, Wiktoria Milda, Olga Wankiewicz, Maja Tracka i Anna Długaś uplasowały się na piątej pozycji w drużynowym wyścigu na dochodzenie juniorek. Młodzieżowymi Mistrzyniami Europy zostały Brytyjki (Grace Lister, Madelaine Leech, Millie Couzens, Zoe Backstedt), które ustanowiły nowy rekord świata – 4:21,417. Podium uzupełniły Rosjanki (Alena Ivanchenko, Alina Moiseeva, Inna Abaidullina, Valeria Valgonen; 4:25,191) i Niemki (Fabienne Jahrig, Franzi Arendt, Justyna Czapla, Lana Eberle; 4:30,666).

Wyniki

Drużynowy wyścig na dochodzenie juniorów

Po złoty medal w drużynowym wyścigu na 4 kilometry juniorów sięgnęli Brytyjczycy (Josh Charlton, Joshua Giddins, Joshua Tarling, Ross Birrell; 3:59,392), którzy w finałowym biegu pokonali Francuzów (Alexandre Boxe, Eddy Le Huitouze, Emmanuel Houcou, Gregory Pouvreault; 4:04,400). Na najniższym stopniu podium stanęli Rosjanie – Daniil Zarakovskiy, Mark Kryuchkov, Mikhail Postarnak i Grigorii Skorniakov (4:01,815). Polacy w składzie Dominik Ratajczak, Kamil Dolak, Mateusz Sawicki i Piotr Maślak zajęli piątą pozycję.

Wyniki

Drużynowy wyścig na dochodzenie orlików

Polacy – Adam Woźniak, Radosław Frątczak, Kacper Majewski i Konrad Trzęsowski – w drużynowym wyścigu na dochodzenie orlików z ósmym czasem zakwalifikowali się do pierwszej rundy (4:08,321). Zmierzą się tam ze Szwajcarami (Arnaud Tendon, Fabian Weiss, Mauro Schmid, Nicolo De Lisi ;4:02,298), z którymi powalczą o awans do finału B.

Lista startowa pierwszej rundy

Drużynowy wyścig na dochodzenie orliczek

W takiej samej sytuacji są polskie orliczki – Wiktoria Polak, Julia Kowalska, Nikola Wielowska i Zuzanna Olejniczak (4:46,113) – które również będą rywalizowały o awans do biegu o brązowy medal. Polki zmierzą się z Niemkami (Dorothea Heitzmann, Katharina Hechler, Lea Lin Teutenberg, Lena Charlotte Reibner; 4:36,272).

Jazda na czas juniorów

Kilometr najszybciej przejechał Willy Leonhard Weinrich z Niemiec, który uzyskał czas 1:02,221. Podium uzupełnili brytyjscy torowcy – Harry Ledingham Horn (1:02,825) i Tom Sharples (1:03,528). Radosław Laskowski uplasował się na ósmej pozycji (1:04,628), natomiast Gracjan Dąbrowski (1:05,505) zamknął pierwszą dziesiątkę.

Wyniki

Sprint juniorek

Do półfinałów sprintu juniorek awansowały Rhian Edmunds (Wielka Brytania), Clara Schneider (Niemcy; pierwsza para), Alina Lysenko (Rosja) i Brytyjka Iona Moir (druga para). Polki – Natalia Wężyk i Joanna Błaszczak pożegnały się z rywalizacją w 1/8 finału.

Lista startowa półfinałów

Scratch orlików

W scratchu orlików bezkonkurencyjny był Rodrigo Caixas z Portugalii, który jako jedyny nadrobił dwa okrążenia nad reszta stawki. Kolejne miejsca zajęli Dens Tuur (Belgia) i Daniel Babor (Czechy). Szymon Potasznik, po aktywnej jeździe (był jednym z kolarzy, który nadrobił okrążenie), zajął piątą pozycję.

Wyniki

Scratch orliczek

Po złoto w scratchu orliczek sięgnęła Maike van der Duin. W końcówce była ona szybsza od Portugalki Marii Martins i Martiny Fidanzy z Włoch. Zawodniczki na ostatnich Belgijkę, Katrijn De Clercq, która zmierzała po, wydawałoby się, pewny triumf. W zmaganiach startowała Nikola Wielowska, która ukończyła je na szóstej pozycji.

Wyniki

Wyścig eliminacyjny juniorek

Młodzieżową Mistrzynią Europy w wyścigu eliminacyjnym juniorek została Alina Moiseeva z Rosji. Dalsze miejsca zajęły Włoszka Sara Fiorin i Niemka Lana Eberle. Wiktoria Milda ukończyła rywalizację na wysokiej, piątej pozycji.