Pierwszy dzień rywalizacji podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w Apeldoorn kończy się dla polskiej reprezentacji dwoma brązowymi medalami, oba krążki wywalczone w konkurencji scratch, przez Maję Tracką oraz Jakuba Lewandowskiego.

Sprint drużynowy juniorki

W kwalifikacjach najlepszy rezultat uzyskały Brytyjki (49.333), pokonując drugie Rosjanki o niemal sekundę! Zdecydowanie juniorki z Wysp stały się faworytkami do złota. Polki w składzie: Joanna Błaszczak, Natalia Wężyk, Sara Prusińska zanotowały szósty czas (52.349) i właśnie z Brytyjkami przyszło im się zmierzyć w 1. rundzie. Rywalki okazały się zdecydowanie silniejsze, awansowały dalej do finału, gdzie uległy Rosjankom. Brązowy medal zdobyły Niemki.

Pełne wyniki

Sprint drużynowy juniorzy

W kwalifikacjach, podobnie jak u juniorek, najlepszy czas uzyskali Brytyjczycy (44.607), Polacy w składzie: Gracjan Dąbrowski, Marcin Marciniak, Tomasz Grzesiak oraz Radosław Laskowski zanotowali czwarty czas (46.373) i w 1. rundzie trafili na trzecich w eliminacjach Rosjan, minimalnie przegrali, a ze względu na czasy, ponownie zmierzyli się z rywalami ze wschodu w biegu o brązowy medal, tam ponownie polegli. Złoto w tej konkurencji padło łupem Wielkiej Brytanii, natomiast srebro dla Niemców.

Indywidualny wyścig na dochodzenie orliczki

W tej konkurencji Polskę reprezentowały Julia Kowalska oraz Zuzanna Olejniczak. Polki zajęły odpowiednio 12. i 16. miejsce z czasami 3:46.346 oraz 3:47.620. Złoty medal zdobyła Włoszka Silvia Zanardi (3:33.359), srebrny Lara Gillespie (3:36.804) z Irlandii, natomiast brązowy Abi Smith (3:37.490) z Wielkiej Brytanii.

Indywidualny wyścig na dochodzenie orlicy

Polscy reprezentanci Kacper Majewski i Dawid Migas zajęli kolejno 7. i 10. miejsca, nasi młodzieżowcy uzyskali bardzo dobre rezultaty: 4:23.090 oraz 4:25.470. Wart zaznaczenia jest fakt, iż dla Majewskiego to dopiero pierwszy rok w nowej kategorii wiekowej. Mistrzem Europy został Niemiec Tobias Buck Gramcko (4:19.318), srebrnym medalistą jego rodak Nicolas Heinrich (4:27.018), a brązowym Włoch Manlio Moro (4:18.945). Czasy w nawiasach to wyniki uzyskane w biegach finałowych.

Drużynowy wyścig na dochodzenie juniorki – kwalifikacje

Polki w składzie: Maja Tracka, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Wiktoria Milda uzyskały czas 4:41.811, który wystarczył na 5. miejsce w eliminacjach. Już jutro w 1. rundzie Polki zmierzą się z reprezentacją Irlandii.

Wyniki kwalifikacji

Drużynowy wyścig na dochodzenie juniorzy – kwalifikacje

Polacy w składzie: Dominik Ratajczak, Kamil Dolak, Mateusz Sawicki, Piotr Maślak pokonali 4 kilometry z czasem 4:14.882, co dało 8. miejsce i w jutrzejszej 1. rundzie, staną na przeciw reprezentacji Rosji.

Scratch juniorki

Pierwszy medal! Maja Tracka zdobyła brązowy medal w wyścigu na kreskę, zwanym scratchem. Lepsze od Polki były: Valentina Basilico z Włoch i Marith Vanhove z Belgii. Juniorki rywalizowały na dystansie 30 okrążeń, czyli 7.5 kilometra.

Scratch juniorzy

Drugi medal na tegorocznym czempionacie i drugi w konkurencji scratch, brąz wywalczył Jakub Lewandowski. Polak uległ jedynie srebrnemu Lorenzo Urselli z Włoch oraz złotemu Duńczykowi Phillipowi Mathiesenowi.

Wyścig eliminacyjny orliczki

Oliwia Majewska zajęła bardzo dobrą 5. lokatę. Złoto powędrowało w ręce Chiary Conssoni – siostry Simone Conssoniego, srebro dla Marii Martins z Portugalii oraz brąz dla Holenderki Maike van der Duin.

Wyścig eliminacyjny orlicy

Nasz reprezentant Radosław Lewandowski zajął 15. miejsce. Złoto zdobył Holender Maikel Zijlaard, srebro Niemiec Tim Teutenberg, a brąz Brytyjczyk William Tidball.

Poprzedni artykułAshton Lambie spróbuje złamać barierę 4 minut w wyścigu na 4 kilometry!
Następny artykułMME Apeldoorn 2021: Program 2. dnia zawodów