fot. Belgian Cycling

W piątek zostaną rozdane pierwsze medale w ramach mistrzostw Europy w kolarstwie torowym, odbywających się na 200-metrowym torze w Monachium. Zawodniczki i zawodnicy powalczą o koszulki mistrzyń i mistrzów Europy w konkurencjach drużynowych, a także w scratchu (kobiety) i wyścigu punktowym (mężczyźni).

O godzinie 12.00 rozpocznie się rywalizacja w pierwszej rundzie sprintu drużynowego kobiet. Głównymi faworytkami w tej konkurencji będą Niemki – Emma Hinze, Lea Sophie Friedrich i Pauline Grabosch – które zdecydowanie zwyciężyły w kwalifikacjach. Pretendentkami do podium będą też dobrze spisujące się Holenderki (Kyra Lamberink, Hetty van der Wouw, Steffie van der Peet) oraz Francuzki (Taky Marie Divine Kouame, Mathilde Gros, Julie Michaux). Polskie sprinterki – Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak – w kwalifikacjach zajęły piątą pozycję.

W przeciwieństwie do rywalizacji kobiet, w której drużyny będą startowały osobno, w zmaganiach mężczyzn w sprincie drużynowym zobaczymy biegi ćwierćfinałowe, w których będą uczestniczyły dwa zespoły. Polacy – Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki –po uplasowaniu się na czwartej pozycji w kwalifikacjach, w pierwszej rundzie zmierzą się z Niemcami (Nik Schroeter, Maximilian Doernbach, Marc Jurczyk). Oprócz tych reprezentacji, o najwyższe lokaty powinni powalczyć mistrzowie olimpijscy i świata, Holendrzy (Roy van den Berg, Harrie Lavreysen, Jeffrey Hoogland), który okazali się wczoraj bezkonkurencyjni, a także Brytyjczycy (Alistair Fielding, Jack Carlin, Hamish Turnbull) i Francuzi (Melvin Landerneau, Sebastien Vigier, Timmy Gillion).

Pod koniec pierwszej sesji, rozegrana zostanie też pierwsza runda drużynowego wyścigu na dochodzenie. Wśród kobiet, faworytkami do zwycięstwa będą Niemki (Franziska Brausse, Lisa Brennauer, Mieke Kroeger, Lena Charlotte Reissner), którym zagrozić mogą Włoszki (Rachele Barbieri, Martina Fidanza, Vittoria Guazzini, Letizia Paternoster). W kontekście walki o podium, należy zwrócić też uwagę na Francuzki (Victorie Berteau, Marion Borras, Clara Copponi, Balentine Fortin) i Brytyjki (Neah Evans, Josie Knight, Anna Morris, Jessica Roberts), które uplasowały się na trzeciej i czwartej pozycji w kwalifikacjach.

Walkę o zwycięstwo w kwalifikacjach drużynowego wyścigu na dochodzenie kobiet stoczyły dwie dominujące nacje w tej konkurencji – Niemki (Franziska Brausse, Lisa Brennauer, Mieke Kroeger, Lena Charlotte Reissner) z Włoszkami (Rachele Barbieri, Martina Fidanza, Vittoria Guazzini, Letizia Paternoster). Ostatecznie lepsze były gospodynie, które uzyskały czas 4:14,688, podczas gdy Włoszki przejechały 4 kilometry w 4:16,510. O awans do finału powalczą jutro też reprezentantki Francji (Victorie Berteau, Marion Borras, Clara Copponi, Balentine Fortin; 4:18,074) i Wielkiej Brytanii (Neah Evans, Josie Knight, Anna Morris, Jessica Roberts; 4:19,800).

Polki (Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Tamara Szalińska) w pierwszej rundzie zmierzą się z Irlandkami, natomiast Polacy (Daniel Staniszewski, Alan Banaszek, Kacper Majewski, Bartosz Rudyk) będą rywalizować ze Szwajcarami.

Faworytami rywalizacji mężczyzn będą Francuzi (Quentin Lafargue, Thomas Denis, Valentin Tabellion, Benjamin Thomas) i Duńczycy (Carl-Frederik Bevort, Tobias Hansen, Rasmus Pedersen, Robin Skivild), jednak nie można skreślać też trzecich wczoraj Włochów (Francesco Lamon, Liam Bertazzo, Manilo Moro, Davide Plebani) oraz Brytyjczyków (Kian Emadi, Rhys Britton, Oliver Wood, Charlie Tanfield).

W sesji popołudniowej, która rozpocznie się o 16.30, rozegrane zostaną finałowe biegi w konkurencjach drużynowych, a także scratch kobiet i wyścig punktowy mężczyzn. W zmaganiach na kreskę Polskę reprezentować będzie Nikola Wielowska, która niedawno triumfowała w tej konkurencji w 6 Giorni delle Rose we włoskiej Fiorenzuoli. Faworytką do zwycięstwa będzie Włoszka Martina Fidanza, aktualna mistrzyni świata w scratchu i triumfatorka zmagań z cyklu Pucharu Narodów. Należy zwrócić też uwagę na srebrną medalistkę ubiegłorocznego czempionatu w Roubaix, Maike van der Duin (Holandia), a także: Marię Martins (Portugalia), Anite Yvonne Stenberg (Norwegia) czy Emily Kay (Irlandia).

W rywalizacji mężczyzn w wyścigu punktowym faworyt jest jeden – Benjamin Thomas. Francuz w ostatnim czasie zdominował tę konkurencję, sięgając po tytuły mistrza świata i Europy. Nie wydaje się, by ktokolwiek był w stanie odebrać mu kolejny złoty medal. Kandydatów do zajęcia pozycji medalowej jest jednak kilku, w tym: Vincent Hoppezak (Holandia) – trzeci kolarz ubiegłorocznych mistrzostw świata, Albert Torres Barcelo (Hiszpania), a także Matteo Donega (Włochy), Robbe Ghys (Belgia) czy William Tidball (Wielka Brytania). My będziemy trzymać kciuki za dwukrotnego mistrza Europy elity w wyścigu punktowym – Wojciecha Pszczolarskiego.

Transmisja na żywo będzie dostępna na stronie sport.tvp.pl od 12.00 i 16.30 (w TVP Sport od 13.15 i od 16.30), a także w Eurosporcie 2/Playerze/GCN+ od 16.30 (od 12.00 w internecie).

Szczegółowy harmonogram, live timing z rywalizacji oraz listy startowe można znaleźć TUTAJ.

Poprzedni artykułMonachium 2022: Bez niespodzianek w kwalifikacjach
Następny artykułDan Bigham podejmie próbę pobicia rekordu świata w jeździe godzinnej w przyszłym tygodniu!
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.