Zakończył się 4. dzień mistrzostw świata w kolarstwie torowym w Berlinie. Do półfinału sprintu awansował Mateusz Rudyk. Daria Pikulik i Nikol Płosaj zajęły 7. miejsce w madisonie. Także siódma na 500 metrów była Urszula Łoś.

Omnium mężczyzn

Wczoraj w omnium brązowy medal zdobyła Daria Pikulik. Dzisiaj rywalizowali panowie, w tym Daniel Staniszewski. Polak rozpoczął zmagania od 12. miejsca w scratchu. Okrążenie nadrobiło dwóch zawodników – Benjamin Thomas i Matthew Walls. Wygrał Francuz przed Brytyjczykiem.

Kolejną konkurencją był wyścig tempowy. Wygrał go Jan Willem van Schip z dorobkiem 31 punktów. Taki sam dorobek zgromadził Benjamin Thomas, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji. Daniel Staniszewski nie zdobył punktów i zajął 16. miejsce.

W wyścigu eliminacyjnym najlepszy był Campbell Stewart, który w decydującej rywalizacji pokonał Rogera Kluge. Staniszewski był 7. i w klasyfikacji zajmował 12. miejsce. Prowadził Thomas z przewagą 8 punktów nad van Schipem.

Benjamin Thomas nie miał większych kłopotów z obroną prowadzenia. Francuz nadrobił w wyścigu punktowym okrążenie i wygrał z dorobkiem 158 punktów, wyprzedzając o 25 oczek Jana Willema van Schipa. Brąz wywalczył Matthew Walls z wynikiem 117 punktów. Daniel Staniszewski w ostatniej konkurencji zdobył 3 punkty i zajął 13. miejsce.

Scratch

Wyścig tempowy

Wyścig eliminacyjny

Klasyfikacja

500 metrów ze startu zatrzymanego kobiet

W kwalifikacjach Urszula Łoś ustanowiła rekord Polski – 33,655. Polka zajęła 8. miejsce i awansowała do ścisłego finału. Najlepsza w sesji porannej była Lea Sophie Friedrich z czasem 33,197. Niemka uzyskała pierwszy czas także w finale – 33,121. Podium uzupełniły Jessica Salazar (33,154) i Miriam Vece (33,171). Urszula Łoś zajęła 7. miejsce z czasem 33,923.

Kwalifikacje

Finał

Madison kobiet

W madisonie nasz kraj reprezentowały Nikol Płosaj i brązowa medalistka w omnium, Daria Pikulik. Niestety, w kraksie upadła Pikulik, na którą wjechała reprezentantka Chin. Polka powróciła do rywalizacji i nasz duet walczył o wysokie miejsce. Polskie zawodniczki wygrały jeden finisz, a łącznie zdobyły 9 punktów. Pozwoliło to na zajęcie 7. miejsca i przypieczętowanie awansu na igrzyska olimpijskie. Zdecydowanie wygrały Kirsten Wild i Amy Pieters. Holenderki zgromadziły 36 punktów i wyprzedziły o 12 punktów Francuzki (Clara Copponi i Marie le Net) oraz o 16 punktów Włoszki (Letizia Paternoster i Elisa Balsamo).

Finał

Wyścig indywidualny kobiet

W kwalifikacjach doszło do ustanowienia kolejnego rekordu świata. Chloe Dygert przejechała 3 kilometry w czasie 3:17,283. Oprócz Amerykanki do finałów awansowały Niemki – Lisa Brennauer, Franziska Brausse i Lisa Klein. Polki nie startowały.

W finale Chloe Dygert poprawiła jeszcze swój rezultat z kwalifikacji. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych ustanowiła kolejny rekord świata – 3:16,937. W finale prawie dogoniła Lisę Brennauer. W wyścigu o brąz pomiędzy reprezentantkami gospodarzy lepsza była Brausse.

Finały

Sprint mężczyzn

Rywalizacja sprinterów trwa dwa dni. Na początku rozegrano kwalifikacje na 200 metrów ze startu lotnego. Mateusz Rudyk uzyskał wynik 9,434, czyli niewiele słabszy od rekordu Polski. Nasz sprinter zajął 3. miejsce za Holendrami. Wygrał Harrie Lavreysen (9,253), a drugi był Jeffrey Hoogland (9,322). W 1/16 finału Rudyk miał wolny los. W kolejnej rundzie Polak stoczył zacięty pojedynek z Muhammadem Sahromem. Nasz kolarz pokonał Malezyjczyka jedynie o jedną tysięczną sekundy.

W ćwierćfinale Mateusz Rudyk zmierzył się z Matthijsem Buchlim. Polak dość łatwo wygrał z Holendrem 2:0. Jutro odbędą się wyścigi o medale. W półfinale Rudyk powalczy z Jeffreyem Hooglandem. W drugiej rywalizacji 1/2 finału znaleźli się Harrie Lavreysen i Mohd Azizulhasni Awang.