W piątek rozpoczęły się dwudniowe zawody Panevezys 2023, rozgrywane na welodromie w litewskim Poniewieżu. Znakomicie zaprezentowali się w nim reprezentanci i reprezentantki Polski, zaliczając 6 triumfów.

Pierwszego dnia rywalizacji na Litwie elita rywalizowała między innymi w sprincie – zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet, na najwyższym stopniu podium stawali Biało-Czerwoni. W sprincie mężczyzn najlepszy okazał się Mateusz Rudyk, który w dwóch finałowych biegach pokonał Vasilijusa Lendela (Litwa). Trzecie miejsce zajął natomiast Rafał Sarnecki – drugi z Polaków w wyścigach o trzecie miejsce był lepszy od Sandora Szalontaya (Węgry). Na ćwierćfinałach zmagania zakończyli pozostali Polacy – Daniel Rochna, Patryk Rajkowski i Maciej Bielecki.

Wśród kobiet walkę o zwycięstwo w całych zawodach stoczyły Paulina Petri i Marlena Karwacka. W dwóch biegach po triumf sięgnęła pierwsza z nich. Podium uzupełniła Ukrainka Alla Biletska, która była lepsza od czwartej w klasyfikacji końcowej Nikoli Sibiak. Urszula Łoś odpadła z rywalizacji w ćwierćfinale, gdzie mierzyła się z Marleną Karwacką.

Urszula Łoś wystartowała też w wyścigu eliminacyjnym, wygranym przez Kseniię Fedotovą (Ukraina). Polka zajęła w nim 9., ostatnią pozycję.

Średniodystansowcy rywalizowali natomiast w wyścigu punktowym i scratchu. Polacy całkowicie zdominowali pierwszą z konkurencji – w wyścigu zwyciężył Filip Prokopyszyn (69), pokonując Wojciecha Pszczolarskiego (59), Kacpra Majewskiego (58) i Bartosza Rudyka (46), który był najlepszy w wyścigu na kreskę.

Polak, wraz z drugim na mecie Aivarasem Mikutisem (Litwa), nadrobił okrążenie nad resztą stawki. Podium uzupełnił Kacper Majewski, za którym uplasowali się Wojciech Pszczolarski i Filip Prokopyszyn.

Na ósmej pozycji scratch ukończył Piotr Maślak. W wyścigu punktowym Polak uplasował się na 12. lokacie.

W litewskich zawodach udział biorą też polscy juniorzy, którzy pierwszego dnia rywalizacji ścigali się w scratchu i wyścigu eliminacyjnym, a także w drużynowym wyścigu na dochodzenie. W obu konkurencjach indywidualnych triumfował Patryk Goszczurny, za którym (zarówno w wyścigu eliminacyjnym, jak i scratchu) plasowali się kolejno: Kacper Mientki, Wiktor Gałdyn i Marceli Pera.

Wymieniona czwórka wystartowała też w drużynowym wyścigu na dochodzenie open. Polacy pokonali 4 kilometry w czasie 4:24,996, co dało drugą pozycję. Zwyciężyli litewscy orlicy: Aivaras Mikutis, Žygimantas Matuzevicius, Jomantas Venckus i Rokas Adomaitis (4:15,977).

Wyniki

Poprzedni artykułReprezentacja Polski rozpoczyna ściganie na dwóch frontach
Następny artykułTroféu Internacional Artur Lopes 2023: Olga Wankiewicz triumfuje w wyścigu na dochodzenie