Zmagania w omnium, madisonie, keirinie oraz sprincie zwieńczyły pierwszą rundę torowego Pucharu Narodów, rozgrywanego na welodromie w Glasgow. W madisonie z bardzo dobrej strony pokazały się siostry Daria i Wiktoria Pikulik, zajmując czwartą pozycję.

Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik 4. w madisonie, Alan Banaszek 11. w omnium

Na bardzo wysokim, czwartym miejscu, w madisonie uplasowały się Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik. Reprezentantki Polski regularnie punktowały na finiszach, dzięki czemu zdobyły 18 punktów – tyle samo, co Amalie Dideriksen i Julie Leth. Dunki zwyciężyły jednak w ostatnim sprincie, przez co zostały sklasyfikowane na trzeciej pozycji. Zwyciężyły Francuzki (33 punkty) – Marion Borras i Valentine Fortin – przed Włoszkami, Elisą Balsamo i Vittorią Guazzini (23).

Mężczyźni rywalizowali w omnium, w którym najwięcej punktów – 145 – zdobył Brytyjczyk Oliver Wood, który był najlepszy w scratchu i w wyścigu punktowym. Na drugiej pozycji, z dorobkiem 134 oczek, uplasował się Sebastian Mora Vedri (Hiszpania), a podium uzupełnił Fabio Van den Bossche (Belgia; 110). Na 11 miejscu zmagania w omnium zakończył aktualny mistrz Europy – Alan Banaszek (68) – który szczególnie dobrze spisał się w wyścigu „na kreskę”, w którym zajął czwartą pozycję.

Mathilde Gros triumfuje w keirinie, Harrie Lavreysen w sprincie

W keirinie kobiet zwyciężyła Francuzka Mathilde Gros, która w finałowym biegu wyprzedziła Marthę Bayonę Pinedę (Kolumbia) i Lauriane Genest (Kanada). Polki – Paulina Petri i Nikola Sibiak – zakończyły zmagania na repasażach po pierwszej rundzie. Krótkodystansowcy w niedzielę rywalizowali natomiast w sprincie mężczyzn. W kwalifikacjach najlepszy czas na 200 metrów wykręcił mistrz świata i złoty medalista olimpijski – Harrie Lavreysen, uzyskując wynik 9,433 s. Holender ostatecznie awansował do finału, w którym zmierzył się z Matthew Richardsonem – pokonał Australijczyka w dwóch biegach. Walkowerem brąz wywalczył Sebastien Vigier (Francja). Przeciwnikiem Francuza miał być Nicholas Paul (Trynidad i Tobago), lecz ze względu na skutki kraksy, odniesionej w półfinale (wraz z Richardsonem), nie był w stanie kontynuować rywalizacji.

W zmaganiach wystartowali Daniel Rocha i Rafał Sarnecki – pierwszy z nich w 1/16 finału o włos uległ Josephowi Trumanowi (Wielka Brytania), natomiast Rafał Sarnecki awansował do kolejnej rundy, w której musiał uznać wyższość Nicholasa Paula.

Wyniki

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Glasgow 2022: Marlena Karwacka i Urszula Łoś w czołowej piątce jazdy na czas
Następny artykułGrand Prix Tel Aviv 2022: Daniel Staniszewski wygrywa omnium i scratch