fot. Arena Pruszków

Na welodromie w Pruszkowie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w konkurencjach olimpijskich. O medale rywalizowali kolarze do lat 23 oraz juniorzy.

Konkurencje sprinterskie

Zmagania w konkurencjach sprinterskich zdominowała Marlena Karwacka. W sprincie indywidualnym wygrała kwalifikacje, a potem kolejno pokonała Klaudię Królikowską, Julitę Jagodzińską i Nikolę Sibiak. W finale keirinu Karwacka wyprzedziła koleżankę z zespołu Klub Kolarski Ziemia Darłowska Nikolę Sibiak oraz Aleksandrę Tołomanow. Marlena Karwacka i Nikola Sibiak triumfowały w sprincie drużynowym, pokonując w finale reprezentantki Tarnovii – Julitę Jagodzińską i Aleksandrę Tołomanow.

W sprincie drużynowym młodzieżowców najlepszy okazał się zespół UKS Copernicus w składzie: Michał Lewandowski, Daniel Rochna i Wojciech Urbański. Tych trzech kolarzy wywalczyło medale w keirinie, mijając linię mety w kolejności – Rochna, Lewandowski, Urbański. Rochna zdobył także złoty medal w rywalizacji indywidualnej, pokonując w finale Cezarego Łączkowskiego.

Nikola Seremak sięgnęła po komplet złotych medali w konkurencjach juniorskich. Zawodniczka Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska w finale sprintu wygrała z koleżanką klubową Nikolą Wielowską, która zdobyła srebrny medal także w keirinie. Seremak i Wielowska triumfowały w sprincie drużynowym.

Mateusz Sztrauch z KLTC Konin wywalczył tytuły mistrza kraju juniorów w sprincie indywidualnym oraz keirinie. Sprint drużynowy padł łupem ekipy z UKS Copernicus w składzie: Bartłomiej Frątczak, Adam Woźniak i Radosław Frątczak.

Konkurencje średniodystansowe

Marlena Karwacka zakończyła mistrzostwa z dorobkiem 4 złotych medali. Oprócz konkurencji sprinterskich wywalczyła tytuł także w wyścigu drużynowym. Razem z nią w składzie Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska znalazły się: Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Marta Jaskulska. Wśród orlików triumfowali: Wojciech Ceniuch, Kacper Wiszniewski, Damian Sławek i Adrian Kaiser z GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier. Zawody juniorów wygrali zawodnicy UKS Copernicus Toruń (Michał Gałka, Radosław Frątczak, Adrian Marzec i Adam Woźniak) oraz zawodniczki z Ziemi Darłowskiej (Nikola Wielowska, Maja Masiowska, Nikola Seremak i Oliwia Ciesielczuk). Seremak podobnie jak Marlena Karwacka na mistrzostwach zdobyła 4 złote medale.

Nie było niespodzianki w madisonie orliczek. Siostry Pikulik z Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska zdecydowanie triumfowały z wynikiem 74 punktów, jako jedyne nadrabiając okrążenie. Drugie Justyna Kaczkowska i i Weronika Humelt z Mat Atom Deweloper zgromadziły 39 punktów. Wyścig orlików zdominowali Bartosz Rudyk i Dawid Migas. Duet Stali Ocetix Iglotex Grudziądz nadrobił aż 5 rund i wywalczył 158 punktów. Po srebrny medal sięgnęli Daniel Staniszewski i Dawid Czubak z Pogoni Puławy z wynikiem 75 punktów. W wyścigach madison juniorów triumfowali Nikola Wielowska i Maja Masiowska (Klub Kolarski Ziemia Darłowska) oraz Radosław Lewandowski i Kamil Taczyński (Stal Ocetix Iglotex Grudziądz).

Ciekawy przebieg miało omnium pań do lat 23. Trzy pierwsze konkurencje wygrała Marta Jaskulska, ale w wyścigu punktowym wyprzedziła ją Wiktoria Pikulik. Trzecia była Daria Pikulik, więc zawodniczki z Ziemi Darłowskiej wywalczyły wszystkie medale. W wieloboju młodzieżowców najlepszy okazał się Daniel Staniszewski. Duży wpływ na zwycięstwo kolarza Pogoni Puławy miało nadrobione okrążenie w wyścigu punktowym. Podium uzupełnili Damian Sławek i Bartosz Rudyk. Omnium juniorów wygrali Nikola Wielowska i Szymon Potasznik (KTK Kalisz).

Wyniki:

Poprzedni artykułDamian Sławek blisko podium w Preszowie
Następny artykułKolarze torowi w Grupie Sportowej ORLEN
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.