fot. Beat Cycling Club

Na ostatnich mistrzostwach świata Holendrzy zdominowali rywalizację na torze w Apeldoornie. Reprezentanci gospodarzy zdobyli 12 medali, z czego 5 złotych i wygrali klasyfikację medalową. Ostatnio na welodromie OmniSport w Apeldoornie odbyły się mistrzostwa Holandii.

Mistrzostwa Holandii zostały podzielone na trzy części. Już 25 listopada rozegrano zawody drużynowe. W sprincie drużynowym wygrali Matthijs Buchli/Theo Bos/Roy van der Berg oraz Hetty van de Wouw/Kyra Lamberink. W wyścigu drużynowym mężczyzn triumfowali Leco Hendriks/Yanne Dorenbos/Casper van Uden/Enzo Leijnse, a wśród kobiet Mylene de Zoete/Bente van Teeseling/Kirstie van Haaften/Amber van den Hulst. Mistrzostwa w omnium odbyły się 2 grudnia w trakcie trwania Pucharu Świata w Berlinie. Z nieobecności najlepszych zawodników skorzystali Roy Pieters i  Kirstie van Haaften, którzy sięgnęli po złote medale w wieloboju.

Od 27 do 30 grudnia rozegrano „właściwe” mistrzostwa krajowe. W konkurencjach sprinterskich najlepsza okazała się Laurine van Riessen. Zdobyła ona złoto w sprincie i keirinie oraz srebro w wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego, gdzie przegrała z Kyrą Lamberink. W finale sprintu mężczyzn Matthijs Buchli pokonał Jeffreya Hooglanda. Brązowy medal wywalczył Harrie Lavreysen, który ostatnio wygrał zawody Pucharu Świata w Londynie. Buchli był głównym faworytem w keirinie. Jednak w tej konkurencji musiał uznać wyższość Lavreysena. Złoty medal na kilometr ze startu zatrzymanego wywalczył Roy van der Berg.

Na średnich dystansach po raz kolejny swoją moc pokazała Kirsten Wild. Gwiazda mistrzostw świata w Apeldoornie pokazała, że jest najlepsza w swoim kraju. Wild wygrała scratch, wyścig punktowy i madison (wspólnie z Amy Pieters). W madisonie mężczyzn triumfowali Yoeri Havik/Wim Stroetinga, co nie jest żadną niespodzianką. Stroetinga dołożył złoto w scratchu, a Havik w wyścigu punktowym. Drugi w tych konkurencjach był Jan-Willem van Schip, który razem z Ceesem Bolem wywalczył także srebrny medal w madisonie. W finale wyścigu indywidualnego na dochodzenie Amy Pieters pokonała Loes Adegeest. W zawodach panów w tej samej konkurencji Joost van den Burg wygrał ze znanym z jazdy na szosie, Koenem Bouwmanem.

Poprzedni artykułElis Ligtlee kończy karierę
Następny artykułPodsumowanie 2018 roku w kolarstwie torowym
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.