Rozpoczęły się dziś zmagania w kolarstwie torowym w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Rywalizowano w drużynowych wyścigach na dochodzenie i w sprincie drużynowym kobiet, który polska para – Urszula Łoś i Marlena Karwacka – ukończyła na 7. pozycji.

Kwalifikacje sprintu drużynowego kobiet Polki ukończyły z szóstym czasem, dzięki czemu w pierwszej rundzie rywalizowały z Holenderkami – Laurine van Riessen i Shanne Braspennincx (32,308 s). Lepsze okazały się rywalki naszych reprezentantek, które awansowały do finału B. Polki pokonały dwa okrążenia w czasie 33,022 s. Był to 7. wynik pierwszej rundy – w biegu o siódme miejsce Polki zmierzyły się z Ukrainkami (Olena Starikova, Liubov Basova)

Tam zmierzyły się z Rosjankami (Daria Shmeleva, Anastasiia Voinova; 32,249 s w pierwszej rundzie), natomiast do biegu o złoto zakwalifikowały się Niemki (Lea Sophie Friedrich, Emma Hinze; 31,905 s) i Chinki (Shanju Bao, Tianshi Zhong; 31,804 s), które ustanowiły nowy rekord świata. Poprzedni również należał do Azjatek i wynosił 32,034 s.

W wyścigu o 7. miejsce zwyciężyły Polki (33,054 s). Złoty medal zdobyły Chiny (31,895 s), a podium uzupełniły Niemki (31,980 s) i Rosjanki (32,252 s).

Wyniki sprintu kobiet

Już na początku rywalizacji w drużynowym wyścigu na dochodzenie kobiet, dotychczasowy rekord świata (4:10,236), należący do Brytyjek, został pobity przez Niemki, w składzie Franziska Brausse, Lisa Brennauer, Lisa Klein i Mieke Kroeger. Przejechały one 4 kilometry w czasie 4:07,307 i zdecydowanie wygrały kwalifikacje. Dalsze pozycje zajęły Brytyjki (Katie Archibald, Laura Kenny, Elinor Barker, Josie Knight; 4:09,022) i Amerykanki (Chloe Dygert, Jennifer Valente, Emma White, Lily Williams; 4:10,118), których czasy również były lepsze od rekordu Brytyjek sprzed pięciu lat. Czwartą pozycję zajęły Włoszki – Elisa Balsamo, Letizia Paternoster, Rachele Barbieri i Vittoria Guazzini (4:11,666).

Wyniki kwalifikacji wyścigu na dochodzenie kobiet

Przez długi czas wirtualnymi liderami kwalifikacji drużynowego wyścigu na dochodzenie mężczyzn byli Włosi (Filippo Ganna, Francesco Lamon, Simone Consonni, Jonathan Milan), którzy ustanowili rekord olimpijski – 3:45,895. Zbliżyć zdołali się do nich Nowozelandczycy, w składzie Aaron Gate, Campbell Stewart, Regan Gough i Jordan Kerby, którzy 4 kilometry pokonali w czasie 3:46,079. Włochów zdołali wyprzedzić dopiero Duńczycy, którzy uzyskali czas 3:45,014. Dobrze jechali też Australijczycy (Kelland O’Brien, Sam Welsford, Leigh Howard, Alexander Porter), ale nie ukończyli swojego biegu ze względu na upadek Alexandra Portera.

Po krótkiej przerwie po biegu Australijczyków, Brytyjczycy (Ethan Vernon, Ethan Hayter, Edward Clancy, Oliver Wood) z czasem 3:47,507 wskoczyli na czwartą lokatę. Australijczycy powtórzyli swoją próbę – uzyskali czas 3:48,448, co dało im piątą pozycję.