fot. Polski Związek Kolarski / Szymon Gruchalski

Jesteśmy na półmetku rywalizacji torowców w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Dziś kontynuowane będą zmagania w sprincie mężczyzn i keirinie kobiet. Rozegrane zostaną też wszystkie konkurencje omnium mężczyzn.

Podobnie jak wczoraj, na welodromie w Izu odbędzie się dziś rywalizacja w sprincie mężczyzn i keirinie kobiet. Zmagania mężczyzn rozpoczną się od 1/8 finału, do której awansowało 12 zawodników, niestety bez Polaków. Po pierwszym dniu rywalizacji, głównymi faworytami wciąż są Holendrzy – Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland. O awans do półfinałów, które zostaną rozegrane jutro, może powalczyć też dobrze spisujący się w Japonii Jack Carlin (Wielka Brytania).

Nie bez szans jest także jego rodak, Jason Kenny, który broni tytułu mistrza olimpijskiego. Warto zwrócić też uwagę na Nicholasa Paula (Trynidad i Tobago), Mohda Azizulhasniego Awanga (Malezja) i Sama Webstera (Nowa Zelandia), który pokonał wczoraj Mateusza Rudyka.

W repasażach po pierwszej rundzie keirinu kobiet z rywalizacją pożegnały się dwie faworytki – Anastasiia Voinova (Rosyjski Komitet Olimpijski) oraz Lee Hyejin (Korea Południowa). Zmagania w keirinie rozpoczną się od ćwierćfinałów. Pierwszy bieg 1/4 finału będzie bardzo dobrze obsadzony – pojadą tam Katy Marchant (Wielka Brytania), Emma Hinze (Niemcy), Sarah Lee Wai Sze (Hongkong), Laurine van Riessen (Holandia), Daria Shmeleva (Rosja) i Olena Starikova (Ukraina). Bardzo ciężko jest więc przewidzieć, które z tych zawodniczek awansują do półfinału. W drugim biegu zobaczymy Mathilde Gros (Francja), Shanne Braspenninx (Holandia) czy Leę Sophie Friedrich (Niemcy), natomiast głównymi faworytkami trzeciego wyścigu będą Kaarle McCulloch (Australia) i reprezentantka gospodarzy, Yuka Kobayashi.

O medale powalczą dziś też średniodystansowcy, którzy przez całą sesję będą ścigali się w omnium. Pretendentami do triumfu wydają się być Jan-Willem van Schip (Holandia) i będący w wyśmienitej formie Benjamin Thomas (Francja), aktualny mistrz świata. Warto też zwrócić uwagę na młodych kolarzy – Campbella Stewarta, Matthew Wallsa (Wielka Brytania), doświadczonego Rogera Kluge (Niemcy), a także broniącego tytułu z Rio de Janeiro Elię Vivianiego (Włochy). W biało-czerwonych barwach zobaczymy Szymona Sajnoka, który może pokusić się o sprawienie drobnej niespodzianki. To samo tyczy się Alberta Torresa Barcelo (Hiszpania), Kenny’ego De Ketele (Belgia), Gavina Hoovera (USA), Yauhenia Karalioka (Białoruś), Samuela Welsforda (Australia) czy Christosa Volikakisa (Grecja).

Harmonogram zawodów i plan transmisji telewizyjnej można znaleźć TUTAJ.

Poprzedni artykułTokio 2020: Włosi z rekordem świata i złotem w wyścigu na dochodzenie, Polacy i Polki bez awansu w sprincie i keirinie
Następny artykułTokio 2020: Matthew Walls ze złotem w omnium, Sajnok szesnasty, Braspennincx triumfuje w keirinie
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.