Za nami trzeci dzień rywalizacji na torze w Igrzyskach Olimpijskich. Mistrzami olimpijskimi w drużynowym wyścigu zostali Włosi, którzy ustanowili nowy rekord świata (3:42,032). Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski zakończyli zmagania w sprincie przed 1/8 finału, natomiast Urszula Łoś i Marlena Karwacka nie awansowały do ćwierćfinału keirinu.

Kolarze rywalizowali dziś w pierwszych rundach sprintu. W kwalifikacjach najlepiej spisali się Holendrzy – Jeffrey Hoogland i Harrie Lavreysen, którzy osiągnęli taki sam czas, 9,215 s (nowy rekord olimpijski). Mateusz Rudyk zajął siódme miejsce (9,493 s), natomiast Patryk Rajkowski uplasował się na 13. pozycji (9,594 s). W 1/32 finału Rudyk uległ Samowi Websterowi (Nowa Zelandia), przez co czekała go walka w repasażach. Tam trafił na Muhammada Shah Firdausa Sahroma (Malezja) i Hogo Barrette (Kanada). Bieg wygrał pierwszy z wymienionych, a Mateusz Rudyk zajął trzecie miejsce, żegnając się tym samym z rywalizacją w sprincie w Igrzyskach Olimpijskich.

Po wygranym repasażu Muhammad Shah Firdaus Sahrom trafił na Patryka Rajkowskiego, który w 1/32 finału był szybszy od Chińczyka Xu Chao. Bieg 1/16 finału, ze względu na upadek Polaka, został powtórzony. W drugim wyścigu lepszy okazał się niestety kolarz z Malezji i to on awansował do najlepszej dwunastki Igrzysk Olimpijskich. Jutro sprinterzy będą rywalizować w 1/8 finału.

Pary 1/8 finału sprintu mężczyzn

Medale rozdano dziś jedynie w drużynowym wyścigu na dochodzenie mężczyzn. W zmaganiach o brąz triumfowali Australijczycy (Kelland O’Brien, Sam Welsford, Leigh Howard, Alexander Porter), którzy dogonili Nowozelandczyków (Aaron Gate, Campbell Stewart, Regan Gough, Jordan Kerby) po upadku jednego z nich. W ekscytującym finale A lepsi byli Włosi (Filippo Ganna, Francesco Lamon, Jonathan Milan, Simone Consonni), którzy pobili wczorajszy rekord świata (uzyskali czas 3:42,032) i wyprzedzili Duńczyków (Lasse Norman Hansen, Niklas Larsen, Frederik Rodenberg Madsen, Rasmus Pedersen) o 0,166 sekundy. Włosi szczególnie dobrze pojechali ostatni, czwarty kilometr – po dwunastu okrążeniach tracili oni do Duńczyków aż 0,867 sekundy, ale udało im się zniwelować tę stratę.

Wyniki drużynowego wyścigu na dochodzenie mężczyzn

W keirinie kobiet rozegrano dziś pierwszą rundę oraz repasaże. Nie obyło się bez niespodzianek – z rywalizacją pożegnały się takie zawodniczki, jak Anastasiia Voinova (Rosyjski Komitet Olimpijski) czy Lee Hyejin (Korea Południowa), srebrna medalistka mistrzostw świata w Berlinie. Do ćwierćfinałów nie udało się też awansować Polkom, Urszuli Łoś i Marlenie Karwackiej.