fot. Six Day

W obecnej sytuacji związanej z koronawirusem odwołanych jest wiele zawodów sportowych, w tym rangi mistrzowskiej. Jednak dzisiaj w Manchesterze mają rozpocząć się trzydniowe zawody z cyklu Six Day Series.

Najważniejszą informację na temat organizacji komercyjnych zawodów na welodromie w Manchesterze znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej. W artykule z 10. marca czytamy, że impreza odbędzie się zgodnie z planem. Organizatorzy informują, że działają zgodne z wytycznymi brytyjskiego rządu. Zalecają dbać o higienę. Po każdym dniu zawodów obiekt ma być dokładnie dezynfekowany. Na welodromie znajdzie się także więcej stacji sanitarnych. Pojawią się także plakaty przypominające o zwiększeniu uwagi na czystość. Dzień przed rozpoczęciem zawodów w artykule pojawiła się aktualizacja. Trzydniowa sześciodniówka zgodnie z zaleceniami rządu ma odbyć się zgodnie z planem.

Tym samym w imprezie weźmie udział publiczność, bez której praktycznie sześciodniówka nie mogłaby się odbyć. Są to bowiem zawody komercyjne. Nie ma także informacji na temat badania osób przebywających na welodromie. Obecnie w Manchesterze potwierdzonych jest 30 przypadków osób zarażonych koronawirusem. Dwa dni temu stwierdzono zgon spowodowany COVID-19.

Można się zastanowić, czy dla zawodów komercyjnych organizatorzy potrzebnie ryzykują zdrowie kolarzy. Do igrzysk olimpijskich (o ile odbędą się w zaplanowanym terminie) pozostały zaledwie 4 miesiące. W środę w Manchesterze miał odbyć się mecz Premier League pomiędzy City i Arsenalem, ale został odwołany z powodu epidemii.

W Six Day w Manchesterze ma wystartować trzech polskich kolarzy – Daniel Staniszewski i Filip Prokopyszyn w madisonie oraz Mateusz Rudyk w sprincie. W głównej rywalizacji pojadą m.in. Ethan Hayter/Ollie Wood, Yoeri Havik/Wim Stroetinga, Henning Bommel/Max Beyer, Andreas Muller/Andreas Graf i Kenny de Ketele/Bryan Boussaer. Wśród faworytek zawodów kobiet są: Emily Nelson/Neah Evans oraz Elinor Barker/Katie Archibald.

W sprincie na liście startowej oprócz Mateusza Rudyka są: Philip Hindes, James Bunting, Matt Rotherham, Zac Williams i Tomas Babek. Czech poinformował jednak, że nie wystartuje w Manchesterze.

Stan wyjątkowy w Czechach. Nie chcę szerzyć paniki. Jednak chciałbym dać przykład, żeby nie ryzykować zdrowia mojej rodziny, mojego i innych obywateli Czech. Dlatego zrezygnowałem ze startu na Six Day i odwołałem mój lot do Manchesteru. Jest mi przykro, ale najważniejsze jest żebyśmy byli odpowiedzialni i nie rozprzestrzeniali wirusa

– napisał Tomas Babek.

Transmisja z dzisiejszych zawodów w Manchesterze rozpocznie się o 21:00 w usłudze Eurosport Player. Pół godziny później transmisja rozpocznie się na antenie Eurosportu 1.

AKTUALIZACJA: ZAWODY ZOSTAŁY ODWOŁANE!

Poprzedni artykułZmiany w kalendarzu dla kolarzy torowych. Powstaną Liga Światowa i Puchar Narodów
Następny artykułSix Day Manchester 2020: Mateusz Rudyk zrezygnował ze startu
Kamil Karczmarek
Dziennikarz z zamiłowania. Interesuje się wieloma dyscyplinami sportu. Od kolarstwa szosowego, po BMX, do saneczkarstwa, snowboardu i bobslei. Student turystyki historycznej.