fot. UCI Track Champions League

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wraz z Eurosportem zaprezentowała nowy cykl – Torową Ligę Mistrzów – który będzie odbywać się na przełomie listopada i grudnia. Do publicznej wiadomości podano też nazwiska trzech kolarek i trzech kolarzy, którzy na pewno wezmą udział w Torowej Lidze Mistrzów.

W ubiegłym roku poinformowano o zmianie torowego kalendarza. Dodano do niego nowy cykl – Torową Ligę Misztrzów – która będzie ma na celu popularyzację kolarstwa wśród szerszej publiczności. Z tego powodu zostanie ona zorganizowana we współpracy z Eurosportem.

Na przełomie listopada i grudnia rozegranych zostanie sześć rund nowego cyklu. W każdej z nich kolarki i kolarze będą rywalizowali w czterech, według pomysłodawców najbardziej widowiskowych, konkurencjach – sprincie, keirinie (konkurencje sprinterskie), wyścigu eliminacyjnym i scratchu (konkurencje średniodystansowe). W sprincie rywalizować będą rywalizowały trzy osoby – zwycięzcy biegów awansują do drugiej rundy, która wyłoni dwóch finalistów.

W przypadku keirinu rozegrane zostaną trzy biegi (w każdych po sześć osób). Zawodnicy lub zawodniczki, które ukończą je na pierwszych dwóch miejscach, przejdą do finału. Wyścig eliminacyjny odbędzie się w normalnej formule, podobnie jak scratch, który będzie rozgrywał się na dystansie 5 kilometrów.

W zawodach Torowej Ligi Mistrzów kolarki i kolarze będą mogli zdobyć punkty do rankingu UCI. Dodatkowo organizatorzy poinformowali o specjalnej koszulce, którą po zawodach otrzymywać będą liderzy klasyfikacji generalnej cyklu.

Kto wystartuje w Torowej Lidze Mistrzów?

Jak poinformowała Międzynarodowa Unia Kolarska, w zmaganiach weźmie udział 72 zawodników i zawodniczek – po 18 na każdą grupę konkurencji (sprinterskie/średniodystansowe). W rywalizacji sprinterów i sprinterek wystartują zawodniczki i zawodnicy, którzy zajęli miejsca w czołowej szóstce w sprincie oraz keirinie na mistrzostwach świata, natomiast w konkurencjach dystansowych wystąpią medaliści omnium, scratchu, wyścigu punktowego oraz wyścigu eliminacyjnego, który dotychczas nie znajdował się w programie światowego czempionatu.

Pozostałe miejsca zostaną przydzielone zawodnikom i zawodniczkom na podstawie ich występu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio oraz pozycji w rankingu UCI.

Międzynarodowa Unia Kolarska opublikowała już nazwiska trzech zawodniczek i trzech zawodników, którzy mogą być pewni startu w Torowej Lidze Mistrzów. W tym gronie znaleźli się: Edward Clancy (Wielka Brytania), Emma Hinze (Niemcy), Harrie Lavreysen (Holandia), Mathilde Gros (Francja), Sebastian Mora Vedri (Hiszpania) i Simona Krupeckaite (Litwa), którzy wielokrotnie zdobywali medale i tytuły mistrzowskie na najważniejszych torowych imprezach.

Poprzedni artykułPuchar Narodów w Hongkongu: Japonia górą
Następny artykułPuchar Narodów w Cali przełożony
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.