Rozegrano pierwsze konkurencje wchodzące w skład sześciodniówki w Fiorenzuoli – 6 Giorni delle Rose. W madisonie kobiet trzecie miejsce zajęły Daria i Wiktoria Pikulik.

Od początku rywalizacji w madisonie aktywnie jechały dwie polskie pary – Nikol Płosaj / Łucja Pietrzak i Daria Pikulik / Wiktoria Pikulik. Niestety po kilkunastu okrążeniach doszło do kraksy, w której ucierpiały Nikol Płosaj i Letizia Paternoster (Włochy). Po upadku para Płosaj/Pietrzak tylko raz zdobyła jeszcze punkty na lotnych finiszach.

Dobrze szło za to duetowi Pikulik/Pikulik. Zawodniczki na co dzień ścigające się w KK LARK Ziemia Darłowska regularnie zdobywały kolejne punkty. Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się między Włoszkami – Rachele Barbieri i Vittorią Guazzini – a Francuzkami – Marie Le Net i Clarą Copponi. Górą były gospodynie, które triumfowały w zmaganiach z dorobkiem 32 punktów. Wyprzedziły one Francuzki (29) dzięki wygraniu ostatniego, podwójnie punktowanego sprintu. Trzecie miejsce przypadło Darii i Wiktorii Pikulik, natomiast Nikol Płosaj i Łucja Pietrzak uplasowały się na siódmej pozycji.

Wyniki madisona kobiet

Kobiety rywalizowały też o najlepszy czas okrążenia ze startu lotnego. Najlepszy wynik wykręciły Francuzki – Marie Le Net i Clara Copponi (23,781 s). Podium uzupełniły pary Letizia Paternoster / Elisa Balsamo (Włochy; 24,089 s) oraz Rachele Barbieri / Vittoria Guazzini (Włochy; 24,198 s). Polki uplasowały się kolejno na szóstej (Daria Pikulik / Wiktoria Pikulik; 24,631 s) i ósmej pozycji (Łucja Pietrzak / Nikol Płosaj; 24,818 s).

W klasyfikacji generalnej 6 Giorni delle Rose kobiet po pierwszym dniu zmagań prowadzi duet Barbieri/Guazzini (25 punktów), przed parą Copponi / Le Net (22). Trzecie miejsce, z dorobkiem 12 punktów, ex aequo zajmują Daria i Wiktoria Pikulik, a także Elisa Balsamo / Letizia Paternoster i Victorie Berteau / Marion Borras (Francja).

Wyniki okrążenia ze startu lotnego

Klasyfikacja generalna zmagań kobiet po pierwszym dniu

Mężczyźni rywalizowali wczoraj w scratchu. Przez kwalifikacje do głównego wyścigu przebrnęło czterech Polaków – Filip Prokopyszyn, Szymon Sajnok, Bartosz Rudyk i Damian Sławek. To właśnie kolarz GKS „Cartusii” Kartuzy, wraz z Mattią Pinazzim (Włochy) i Donavanem Grondin (Francja), brał udział w pierwszej większej akcji. Niestety dość szybko została ona skasowana. Po kilku okrążeniach od grupy oderwała się piątka zawodników – Donavan Grondin, Benjamin Thomas (Francja), Matteo Donega (Włochy), Tim Torn Teutenberg (Niemcy) i Vlas Shichkin (Rosja). Kolarze zgodnie współpracowali, dzięki czemu zdołali nadrobić okrążenie nad resztą stawki.

W drugiej połowie wyścigu odskoczyć od grupy próbowali między innymi Szymon Sajnok i Bartosz Rudyk, a także jadący bardzo aktywnie Benjamin Thomas. Żadna z akcji nie zakończyła się jednak powodzeniem. O zwycięstwie zadecydował finisz z grupy, który padł łupem 19-letniego Vlasa Shichkina. Podium uzupełnili Francuzi – Benjamin Thomas i Donavan Grondin. Na kresce najlepszy z Polaków był Filip Prokopyszyn, który zajął dziesiątą pozycję. Szymon Sajnok uplasował się miejsce dalej, Bartosz Rudyk był 14., a Damian Sławek 20.

Wyniki scratchu mężczyzn

Informacje na temat programu zawodów, listy startowej i transmisji można znaleźć TUTAJ.

Poprzedni artykuł6 Giorni delle Rose 2021: Liczna reprezentacja Polski na starcie
Następny artykuł6 Giorni delle Rose 2021: Daria Pikulik druga w wyścigu eliminacyjnym i w madisonie w parze z Wiktorią Pikulik
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.