Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym są na półmetku. Wczoraj zawodnicy i zawodniczki rywalizowały w takich konkurencjach, jak: drużynowe i indywidualne wyścigi na dochodzenie, sprint czy jazda na czas.

Jazda na czas orlików

Złoty medal w kilometrowej jeździe na czas orlików zdobył Matteo Bianchi (Włochy), pokonując rzeczony dystans w 1:00,911. Podium uzupełnili Anton Hoehne (Niemcy; 1:01,316) i Hayden Norris (Wielka Brytania; 1:01,541). W rywalizacji wzięło udział dwóch Polaków – Mateusz Sztrauch (1:02,621) i Jakub Soszka (1:03,281), którzy zajęli odpowiednio piąte i dziewiąte miejsce.

Wyniki

Indywidualne wyścigi na dochodzenie juniorek i juniorów

W zmaganiach juniorek triumfowała Włoszka Federica Venturelli, która uzyskała czas 2:20,808. Srebrny medal przypadł Isabel Sharp z Wielkiej Brytanii, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła Lara Lallemant (Francja). Na szóstej pozycji uplasowała się Zuzanna Chylińska, a dziewiąte miejsce zajęła Martyna Szczęsna. W rywalizacji juniorów zwyciężył Luca Giami (Włochy, 3:10,784), pokonując Bena Felixa Jochuma (Niemcy) i Joshuę Tarlinga (Wielka Brytania). Na starcie stanęło dwóch Polaków – Marek Kapela (3:17,490) zajął siódme miejsce, a Konrad Waliniak (3:20,804) zakończył zmagania na 11. pozycji.

Wyniki juniorek

Wyniki juniorów

Drużynowe wyścigi na dochodzenie orliczek i orlików

Młodzieżowymi mistrzami i mistrzyniami Europy w drużynowych wyścigach zostali reprezentanci i reprezentantki Włoch. W finale zmagań orliczek czas 4:18,521 uzyskały: Silvia Zanardi, Vittoria Guazzini, Eleonora Camilla Gasparrini i Matilde Vitillo, co dało im zwycięstwo nad Brytyjkami (Eluned King, Sophie Lewis, Kate Richardson, Ella Barnwell). Podium uzupełniły Niemki (Fabienne Jaehrig, Lana Eberle, Lena Charlotte Reissner, Hanna Dopjans). Reprezentantki Polski (Nikola Wielowska, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Wiktoria Polak) w pierwszej rundzie uzyskały czas 4:32,431 i zajęły szóste miejsce.

Wśród orlików najlepsi okazali się: Davide Boscaro, Mattia Pinazzi, Manilo Moro i Niccolo Galli (3:55,294). Na podium stanęli też Belgowie (Gianluca Pollefliet, Thibaut Bernard, Tuur Dens, Noah Vandenbranden) i Francuzi (Clement Petit, Eddy Le Huituoze, Nicolas Hamon, Clement Cordenos).

Polacy w składzie: Radosław Frątczak, Adam Woźniak, Kacper Majewski i Jakub Soszka w pierwszej rundzie pokonali cztery kilometry w czasie 4:01,434, co dało szóstą pozycję.

Wyniki orlików

Wyniki orliczek

Sprint juniorek

Wczoraj rozegrano finałowe biegi sprintu kobiet. Po złoto sięgnęła Clara Schneider (Niemcy), która w finale pokonała swoją rodaczkę, Stellę Mueller. W wyścigach o brązowy medal lepsza od Anny Jabornikovej (Czechy) okazała się Julie Nicolaes (Belgia). Polki – Natalia Głowacka i Natalia Kaczmarczyk – zakończyły rywalizację na 1/8 finału.

Wyniki

Sprint juniorów i orliczek

Wczoraj rozegrano też kwalifikacje i pierwsze rundy sprintu indywidualnego juniorów i orliczek. W zmaganiach mężczyzn do półfinałów awansowali: Mattia Predomo (Włochy), Danny-Luca Werner (Niemcy), Matej Hytych (Czechy) oraz Reprezentant Polski, Marcin Marciniak, który zwyciężył w kwalifikacjach (10,068 – nowy rekord Polski na 200 metrów ze startu lotnego). Drugi z Biało-Czerwonych, Mateusz Przymusiński, odpadł z rywalizacji w 1/8 finału. Jego los w zmaganiach orliczek podzieliła Nikola Sibiak, która na tym etapie zmagań zmierzyła się z Pauliną Petri. W biegu triumfowała druga z zawodniczek, dzięki czemu awansowała do ćwierćfinału.

Tam jednak w trzech biegach przegrała z Francuzką Taky Marie Divine Kouame, która w półfinale powalczy z Alessą-Catrioną Proepster (Niemcy). Drugą parę utworzą Julie Michaux (Francja) i Oleksandra Lohviniuk (Ukraina).

Poprzedni artykułAnadia 2022: Polki z medalami w sprincie drużynowym i wyścigu na dochodzenie
Następny artykułAnadia 2022: Srebrny medal Marcina Marciniaka w sprincie