Fot. Szymon Gruchalski / PZKol

Już dziś rozpoczną się trzydniowe zawody Belgian Track Meeting, które odbędą się na welodromie w Gandawie.

Zmagania rozpoczną się od dwóch pięciokilometrowych wyścigów scratch elity kobiet, które będą eliminacjami do finałowego scratchu i wyścigu punktowego. W pierwszym biegu Polskę reprezentować będzie Wiktoria Pikulik. Oprócz niej w wyścigu wezmą udział między innymi Kirsten Wild (Holandia), Clara Copponi (Francja), Anita Yvonne Stenberg (Norwegia) czy Laura Kenny (Wielka Brytania). W drugim wyścigu wystartują trzy Polki – Nikol Płosaj, Daria Pikulik i Łucja Pietrzak. Warto zwrócić również uwagę na Letizię Paternoster (Włochy), Katie Archibald (Wielka Brytania), Amy Pieters (Holandia) czy Jolien D’Hoore (Belgia).

Następnie na tor wyjdą sprinterzy. W zmaganiach wystartują na przykład Jack Carlin, Jason Kenny (Wielka Brytania), Jair Tjon En Fa (Surinam), Nicholas Paul (Trynidad i Tobago) czy Theo Bos (Holandia). Na starcie zabraknie Polaków. Dziś rozegrane zostaną kwalifikacje i kolejne rundy aż do ćwierćfinałów (włącznie). Później będziemy mogli oglądać rywalizację juniorek w scratchu (7,5 km) i w wyścigu punktowym (15 km). Podobnie jak w przypadku sprintu mężczyzn, w zmaganiach nie wezmą udział Polki.

Następnie elita kobiet powalczy w finałach scratchu (10 km) i wyścigu punktowego (20 km). Na koniec dnia zaplanowano madisony – najpierw na tor wyjdą mężczyźni do lat 23., którzy pokonają 30 kilometrów. Na starcie stanie 12 par, w tym jedna polska, którą tworzyć będą Filip Prokopyszyn i Radosław Frątczak. Pierwszy dzień zawodów zakończą dwa kwalifikacyjne madisony kobiet (20 km). W pierwszym biegu nie wystartuje żadna polska para, ale warto zwrócić uwagę na Holenderki (Kirsten Wild / Amy Pieters), Włoszki (Rachele Barbieri / Maria Giulia Confalonieri) czy Brytyjki (Laura Kenny / Katie Archibald). W drugim wyścigu pojadą siostry Daria i Wiktoria Pikulik, które będą rywalizować między innymi z Belgijkami (Jolien D’Hoore / Lotte Kopecky), Włoszkami (Silvia Zanardi / Martina Fidanza) czy Francuzkami (Victorie Berteau / Marie Le Net).

Transmisję z zawodów będzie można śledzić TUTAJ.

Plan pierwszego dnia:

Poprzedni artykułBelgian Track Meeting 2021: Polacy i Polki wśród gwiazd
Następny artykułFilip Prokopyszyn: „Wewnętrzne wojny nie mają żadnego sensu” [wywiad]
Kacper Krawczyk
Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz szosy, uwielbia ściganie na torze. Weekendami toczy na rowerze nierówną walkę z podkrakowskimi podjazdami.