W piątek w Gandawie rozpoczęły się trzydniowe zawody Belgian Track Meeting (UCI CL1). Na starcie stanęło wielu kolarzy i kolarek ze światowej czołówki, a także licznie zgromadzona reprezentacja Polski.

Sprint kobiet i mężczyzn

Pierwszego dnia Belgian Track Meeting rozegrano kwalifikacje i wszystkie rundy sprintu elity kobiet. Zwyciężyła w nim Francuzka Mathilde Gros, która w finale była szybsza od srebrnej medalistki z Tokio – Oleny Starikovej (Ukraina). Na najniższym stopniu podium uplasowała się Laurine van Riessen (BEAT Cycling).

Jeśli chodzi o rywalizację mężczyzn – w kwalifikacjach najlepiej spisał się Harrie Lavreysen, uzyskując czas 9,587 s. Holender bez większych problemów awansował do półfinału, w którym zmierzy się z Rayanem Helalem (Francja). W drugim biegu zobaczymy Sebastiena Vigiera (Francja) i Melvina Landerneau (Francja). Zmagania w sprincie na drugiej rundzie zakończył Polak – Rafał Sarnecki.

Scratch, madison i wyścig punktowy orlików

Pierwszego dnia rywalizacji w Belgian Track Meeting kolarze U23 walczyli w scratchu, wyścigu punktowym oraz madisonie. W wyścigu „na kreskę” najszybszy był Niemiec Laurin Drescher, który pokonał Rossa Birella (Wielka Brytania) i Mathiasa Guillemette z Kanady. Na wysokim, szóstym miejscu uplasował się najlepszy z Biało-Czerwonych – Radosław Lewandowski. Był on też najwyżej notowanym Polakiem w wyścigu punktowym, w którym zajął dziesiątą pozycję (7 punktów). Zwyciężył Jack Brough (Niemcy; 28), a podium uzupełnili Mathias Guillemette (26) i Noah Vandenbranden (Belgia; 13).

W madisonie orlików triumfowała para złożona z reprezentantów gospodarzy – Fabio Van den Bossche-Artur Senrame (42 punkty). 40 oczek, wystarczających na zajęcie drugiego miejsca, zdobyli dobrze dysponowany Mathias Guillemette i Jackson Kinniburgh z Kanady, natomiast na trzeciej lokacie uplasował się włosko-brytyjski duet Mattia Pinazzi-Ross Birell (21). W wyścigu brały udział dwie polskie pary: Radosław Frątczak i Szymon Potasznik zajęli siódme, a Kamil Dolak i Dominik Ratajczak – dziewiąte miejsce.

Wyścig eliminacyjny kobiet

Elita kobiet rywalizowała natomiast w wyścigu eliminacyjnym, w którym zwyciężyła Włoszka Rachele Barbieri. Na dalszych miejscach znalazły się Yumi Kajihara (Japonia) i Maike van der Duin (Holandia).