fot. Tempur UK

26-letni Callum Skinner postanowił zakończyć karierę kolarza torowego i skoncentrować się na działalności w polityce sportu. Brytyjczyk jest mistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro w sprincie drużynowym. 

Kolarstwo było dla mnie bardzo dobre. Dzięki niemu zawarłem przyjaźnie na całe życie i zrealizowałem swoje marzenia. Rozumiem, że wiek 26 lat może wydawać się zbyt młody, aby kończyć karierę kolarza torowego. Jednak chciałbym podkreślić, że nigdy nie widziałem siebie tylko jako kolarza, ale także jako kogoś więcej

– napisał Callum Skinner w poście zamieszczonym na swoim blogu.

Brytyjczyk został zainspirowany do uprawiania kolarstwa przez sir Chrisa Hoya w 2004 roku. Rok później został przyjęty do British Cycling Academy. W trakcie swojej kariery zdobył pięć medali w Pucharze Świata, jeden podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów, tytuł mistrza Europy i złoto olimpijskie.

Callum zrobił wiele zarówno dla Szkocji, jak i dla całej Wielkiej Brytanii, zdobywając medale na scenie międzynarodowej oraz inspirując ludzi do uprawiania kolarstwa. Dla mnie znaczące jest również to, co osiągnął poza rowerem. Podczas mojego pobytu w British Cycling stał się niejako rzecznikiem społeczności LGBT czy sportowców w ogóle, dla których domaga się większych praw. Ponadto walczy z dopingiem oraz o lepsze bezpieczeństwo na drogach

– powiedziała Julie Harrington, szefowa British Cycling.

Ostatnio informowaliśmy, że Callum Skinner zaangażował się w działalność organizacji Global Athlete, której celem jest zwalczanie prześladowań na tle seksualnym i dopingu w sporcie oraz poprawa opieki społecznej nad sportowcami.

Teraz wszystkie swoje siły kładę na współpracę z British Cycling, aby podchodzić do sportowców nieco bardziej jak do ludzi, oczywiście z uwzględnieniem aspektu sportowej rywalizacji. Spędziłem tam wspaniały czas i chciałbym podziękować obecnym i byłym trenerom, sztabowi i kolegom za niezapomnianą dekadę

– dodał Skinner.

Tymczasem brytyjska federacja kolarska zamieściła na Twitterze post, w którym przypomina występ Skinnera i spółki podczas igrzysk olimpijskich w Rio i dziękuje mu za wspaniałą karierę.

Skinner gościł w Pruszkowie podczas rozgrywanych tam mistrzostw świata 2019 i zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z brytyjską kolarką Elinor Barker, która zdobyła złoto w scratchu – przypomnijmy, że jest to jedyna „tęcza” dla brytyjskich sportowców w Polsce.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Delighted (more so than I look) for @elinorbarker 😊 #worldchampion 🌈🍾

Post udostępniony przez Callum Skinner (@cskinner92)

Poprzedni artykułZe śródtorza – podsumowanie MŚ w kolarstwie torowym w Pruszkowie
Następny artykułAdrian Kaiser podsumował start na mistrzostwach świata
Marta Wiśniewska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.