fot. Tempur UK

Torowy mistrz olimpijski w sprincie drużynowym z Rio de Janeiro Callum Skinner zaangażował się w działalność niezależnej organizacji Global Athlete, której celem jest zwalczanie prześladowań na tle seksualnym i dopingu w sporcie oraz poprawa opieki społecznej nad sportowcami.

 

Powołana w czwartek 13 lutego organizacja Global Athlete ma nadzieję zainspirować pozytywną zmianę w sporcie i oddać głos sportowcom.

Chcemy dotrzeć do sportowców z całego świata i ustalić wspólne stanowisko, którego wszyscy, od wschodu do zachodu, będą bronić. To mogą być takie kwestie jak opieka społeczna nad sportowcami, prześladowania na tle seksualnym i molestowanie, wynagrodzenia za sukcesy olimpijskie, zwalczanie dopingu czy lepsza reprezentacja sportowców na szczytach władzy

– wyjaśnia Skinner, który w Global Athlete będzie pełnił kluczową rolę, jeśli idzie o mobilizowanie sportowców.

Organizacja Global Athlete, na której czele stanął były dyrektor generalny Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Rob Koehler, będzie de facto broniła praw sportowców, na wzór związków zawodowych w innych profesjach.

Będzie ona finansowana przez FairSport – niezależną fundację, która chce wymazać ze sportu oszustwo, a także przez innych, indywidualnych donatorów. Tym samym jest niezależna od rządu, a także organizacji sportowych i antydopingowych.

Mamy 2019 rok i mówiąc szczerze sportowe władze są daleko w tyle w stosunku do innych sektorów społecznych, biorąc pod uwagę angażowanie tych, którzy go tworzą. Jak możemy obserwować, sportowcy bardzo dbają o swoje dyscypliny i chcą mieć wpływ na ich przyszłość

– dodał Skinner.

Latem ubiegłego roku Callum Skinner ogłosił, że robi sobie przerwę od kolarstwa torowego, ale mimo to wciąż trenuje, by pozostać w dobrej formie. Ma bowiem w myślach i w planach start w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Sportowe organizacje, których misją jest obrona interesów zawodników, a w tym przypadku konkretnie kolarzy, nie cieszą się ostatnio dobrą prasą. Pod koniec roku wielu kolarzy, w tym zwycięzcy Tour de France Chris Froome i Geraint Thomas skrytykowali system głosowania na przewodniczącego Stowarzyszenia Profesjonalnych Kolarzy (CPA).

Natomiast była brytyjska kolarka torowa Jess Varnish, która była dyskryminowana z uwagi na płeć, pozwała British Cycling i UK Sport jako swoich pracodawców i sprawę przegrała.

Poprzedni artykułPruszków 2019: Wywiad z Marleną Karwacką
Następny artykułPruszków 2019: Znamy składy kolejnych reprezentacji
Marta Wiśniewska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.