fot. Kolumbijska Federacja Kolarska

54-letni Włoch Cristiano Valoppi podpisał kontrakt z Kolumbijską Federacją Kolarską, która zatrudniła go jako trenera średniodystansowych kolarzy torowych. 

Wcześniej Valoppi pracował jako trener we Włoszech i ma za sobą trzykrotny udział w igrzyskach olimpijskich – w Atlancie (1996), Sydney (2000) i w Pekinie (2008). W latach 2001-2005 był doradcą i trenerem w szosowej drużynie Liquigas, zaś w 2012 argentyński związek kolarski zatrudnił go jako jego szefa.

Podczas długiej i pełnej sukcesów kariery Valoppi zdobył jedenaście medali na igrzyskach olimpijskich – sześć złotych, jeden srebrny i cztery brązowe.

Kolumbia jest krajem z największym potencjałem kolarskim na świecie. W ostatnich latach bardzo rozwinął się w każdej dyscyplinie i miejmy nadzieję, że będziemy to kontynuować. Jestem dumny i szczęśliwy, że zostałem wybrany do pracy z tą reprezentacją

– powiedział Valoppi.

Przypomnijmy, że Kolumbijczycy mieli ostatnio problem ze swoim bardzo dobrym kolarzem Fabianem Puertą – złotym medalistą mistrzostw świata 2018 w keirinie, gdzie pokonał Japończyka Tomoyukiego Kawabatę i Niemca Maximiliana Levy’ego. W czerwcu ubiegłego roku, podczas kontroli antydopingowej, wykryto w jego organizmie steryd anaboliczny boldenon.

Puerta jest żonaty z kolarką torową Julianą Gavirią, siostrą Fernando Gavirii – sprintera w drużynie szosowej UAE Team Emirates.

Poprzedni artykułEsow Alben pisze historię hinduskiego kolarstwa
Następny artykułSześciodniówka w Hongkongu – 3. dzień: Łoś trzecia, Pszczolarski/Staniszewski na 9. miejscu
Marta Wiśniewska
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.